Papa Feliksi I ( l. ?, Roma - v. 30 dhjetor 274, ) ishte papa i 26 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 5 janar 269 dhe deri më 30 dhjetor 274. Paraardhës i tij ishte Papa Dionisi, ndërsa pasardhësi Papa Eutikjani.

Papa Feliksi I
PopeFelixI.jpg
papa i 26 i Kishës Katolike
Zgjedhja 5 janar 269
Fundi papatit 30 dhjetor 274
Paraardhësi Papa Dionisi
Pasardhësi Papa Eutikjani
Lindja Roma, ?
Vdekja 30 dhjetor 274
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Dionisi
Papë
5 janar 26930 dhjetor 274
Pasardhësi 
Papa Eutikjani