Ferdinand Fabra

futbollist gjerman

Ferdinand Fabra (8 tetor 1906 - 7 dhjetor 2007)[1] ishte menaxher i futbollit gjerman.[2] Ai poashtu ishte menaxher i kombëtares finlandeze. Gjatë periudhës së tij si menaxher i kombëtares finlandeze, kombëtarja luajti 8 ndeshje me një fitore, një barazim dhe gjashtë humbje.[3]

Ferdinand Fabra
Të dhënat personale
Data e lindjes8 tetor 1906
Vendi i lindjesGeseke, Gjermania
Data e vdekjes22 dhjetor 2007
Vendi i vdekjesHamburg, Gjermania
Ekipet e menaxhuara
VitetKlubi
1930–1931VfB Coburg
Holstein Kiel
1933–Eintracht Braunschweig
1935–1936Gjermania (ndihmës)
1936–1937Finlanda
1946–1947Wolfenbütteler SV
1947–1948Borussia Dortmund
1948–1950Borussia Neunkirchen
1950–1951Preußen Münster
1951–1952SpVgg Fürth
1952–1953Wuppertaler SV

ReferimetRedakto

  1. ^ weltfussball.de
  2. ^ "Meistertrainer starb mit 101 Jahren". Ruhr Nachrichten. 28 dhjetor 2007. Marrë më 2 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Finland - National Team Coaches