Himnit kombëtar i Palestinës ("Revolucionari"; arabisht: فدائي Fida shafi'i), është himni kombëtar i Palestinës.[1][2][3] U miratua nga Organizata Çlirimtare Palestineze në vitin 1996,[2] në pajtim me Nenin 31 të Shpalljes së Pavarësisë Palestineze më 1988. Është shkruar nga Said El Muzayin (i njohur si Fata Al Thawra, "djali i revolucionit"), muzika është kompozuar nga maestroja egjiptian Ali Ismael, dhe himni njohet si "himni i shëlbimit palestinez".

Shiko dheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ World Statesmen (2000). "Palestinian National Authority". Marrë më 2013-11-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b National Anthems. "Palestine". Marrë më 2013-11-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Palestinian Ministry of Foreign Affairs. "Palestinian National Anthem". Arkivuar nga origjinali më shkurt 5, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto