Film artistik ose film i metrazhit të gjatë është një film narrativ (film tregimtar ose "film") me një kohëzgjatje të mjaftueshme për t'u konsideruar si prezantimi kryesor ose i vetëm në një program argëtues komercial. Termi film artistik fillimisht i referohej filmit kryesor, me gjatësi të plotë në një program kinemaje që përfshinte një film të shkurtër dhe shpesh një film lajmesh . Programet e Matinee, veçanërisht në SHBA dhe Kanada, në përgjithësi, përfshinin gjithashtu filma vizatimorë, të paktën një serial javor dhe, zakonisht, një film të dytë me metrazh të gjatë në fundjavë.[1]

Qendra Kombëtare e Kinematografisë
Kosovafilmi

Filmi i parë artistik narrativ ishte 60-minutëshi The Story of the Kelly Gang (1906, Australi). [2] Filma të tjerë artistikë të hershëm përfshijnë Les Misérables (1909, SHBA), L'Inferno, Mbrojtja e Sevastopolit (1911), Oliver Twist (versioni amerikan), Oliver Twist (versioni britanik), Richard III, From the Manger to the Cross, Kleopatra ( 1912), Quo Vadis? (1913), Cabiria (1914) dhe Lindja e një kombi (1915).

Përshkrimi

Redakto

Nocioni se sa kohë duhet të jetë një film artistik ka ndryshuar sipas kohës dhe vendit. Sipas Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit, [3] [4] Instituti Amerikan i Filmit [5] dhe Instituti Britanik i Filmit, [6] një film artistik zgjat më shumë se 40 minuta, ndërsa Guild i Aktorëve të Ekranit pohon se koha e funksionimit të një veçorie është 60 minuta ose më shumë. [7] [8] Qendra Kombëtare e Kinematografisë në Francë e përkufizon atë si një film 35 mm më të gjatë se 1,600 metres (5,200 ft), që është saktësisht 58 minuta e 29 sekonda për filmat me zë . 

Historia

Redakto

Termi film artistik hyri në përdorim për t'iu referuar filmit kryesor të paraqitur në një kinema dhe atij që promovohej ose reklamohej. Termi u përdor për të dalluar filmin më të gjatë nga filmat e shkurtër (të referuar si filma të shkurtër) që zakonisht paraqiten përpara filmit kryesor, si filmat e lajmeve, serialet, filmat vizatimorë të animuar, komeditë me aksion të drejtpërdrejtë dhe dokumentarët . Nuk pati një rritje të papritur në kohën e shfaqjes së filmave në përkufizimet e sotme të metrazhit të gjatë; Filmi "i paraqitur" në një program filmi në fillim të viteve 1910 u zgjerua gradualisht nga dy në tre në katër bobina. Filmat e hershëm ishin prodhuar në Shtetet e Bashkuara dhe Francë, por u shfaqën në skena individuale (film të shkurtër). Kjo u la ekspozuesve mundësinë për t'i luajtur vetëm, për të parë një kombinim jo të plotë të disa filmave ose për t'i shfaqur të gjithë së bashku si një seri filmash të shkurtër.

Veçoritë e hershme ishin kryesisht filma të stilit dokumentar me ngjarje të rëndësishme. Disa nga prodhimet më të hershme të metrazhit të gjatë ishin filmat e ndeshjeve të boksit, të tilla si Lufta Corbett-Fitzsimmons (1897), [9] Riprodhimi i Luftës Corbett-Jeffries dhe Lufta Jeffries-Sharkey (1899). Disa e konsiderojnë filmin 100-minutësh "Lufta Corbett-Fitzsimmons" të jetë filmi i parë dokumentar artistik, por më saktë karakterizohet si një program sportiv pasi përfshinte ndeshjen e plotë të boksit të pa montuar. Në vitin 1900, filmi dokumentar Army Life u prodhua nga Robert Paul . Ishte një program prej 33 filmash të shkurtër, me një kohëzgjatje totale prej rreth 75 minutash, pas stërvitjes së ushtarëve britanikë. [10] Inaugurimi i Commonwealth Australian (1901) u zhvillua për 35 minuta, "gjashtë herë më shumë se çdo film i mëparshëm australian", [11] dhe është quajtur "ndoshta dokumentari i parë me metrazh të gjatë i realizuar në Australi". [12] Kompania amerikane S. Lubin lëshoi një Passion Play të titulluar Lubin's Passion Play në janar 1903 në 31 pjesë, me një total prej rreth 60 minutash. [13] Kompania franceze Pathé Frères publikoi një tjetër Passion Play në maj 1903, Jeta dhe Pasioni i Jezu Krishtit, në 32 pjesë, që gjithsej 44 minuta.

Përcaktuar nga gjatësia, filmi i parë dramatik me metrazh të gjatë ishte filmi australian 60-minutësh , The Story of the Kelly Gang (1906). [1] Në mënyrë të ngjashme, filmi i parë artistik evropian ishte filmi 90-minutësh L'Enfant prodigue (Francë, 1907), megjithëse ky ishte një rekord i pamodifikuar i një shfaqjeje skenike; Veçoria e parë e Evropës e përshtatur drejtpërdrejt për ekranin, Les Misérables </link>, erdhi nga Franca në vitin 1909. [1] Karakteristika e parë ruse ishte Mbrojtja e Sevastopolit në 1911. Veçoritë e hershme italiane përfshinin L'Inferno (1911), Quo Vadis?, Ditët e fundit të Pompeit (1913) dhe Kabiria (1914). Veçoritë e para në Mbretërinë e Bashkuar ishin dokumentari Me Mbretin dhe Mbretëreshën tonë Përmes Indisë (1912), i filmuar në Kinemacolor dhe Oliver Twist (gjithashtu 1912). [1] Veçoritë e para amerikane ishin Oliver Twist, From the Manger to the Cross, Kleopatra dhe Richard III (të gjitha 1912). Aktori Frederick Warde luajti në disa prej këtyre adaptimeve. Filmi i parë aziatik ishte "The Life Story of Tasuke Shiobara" i Japonisë (1912), filmi i parë indian ishte Raja Harishchandra (1913), Filmi i parë artistik i Kinës ishte Nan Fu Nan Qi i Zhang Shichuan (1913). ), funksioni i parë i Amerikës së Jugut ishte O Crime dos Banhados i Brazilit (1913), [1] dhe tipari i parë afrikan ishte Die Voortrekkers i Afrikës së Jugut (1916). [1]

Deri në vitin 1915, mbi 600 filma artistikë prodhoheshin çdo vit në Shtetet e Bashkuara. [14] Shpesh citohet gabimisht se Lindja e një Kombi (1915) ishte filmi i parë artistik amerikan. [15] Viti më i frytshëm i prodhimit të filmave në SHBA ishte 1921, me 682 publikime; Numri më i ulët i publikimeve ishte në vitin 1963, me 213. [14] Ndërmjet viteve 1922 dhe 1970, SHBA dhe Japonia u alternuan si liderë në sasinë e prodhimit të filmave artistikë. Që nga viti 1971, vendi me prodhimin më të lartë artistik ka qenë India, [16] e cila prodhon një mijë filma në më shumë se dymbëdhjetë gjuhë indiane çdo vit. [17]

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ a b c d e f Robertson, Patrick (2001). Film Facts. New York: Billboard Books. fq. 9. ISBN 0-8230-7943-0. Marrë më 13 shtator 2022. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The Story of the Kelly Gang (1906)". Australian Screen. Marrë më 26 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "93rd Academy Awards of Merit rules" (PDF). Oscars.org. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2 maj 2020. Marrë më 18 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Rule 2 | 79th Academy Awards Rules | Academy of Motion Picture Arts and Sciences". Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2008. Marrë më 24 nëntor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 5. ^ The American Film Institute Catalog of Motion Pictures
 6. ^ "FAQ". British Film Institute. Marrë më 27 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "SCREEN ACTORS GUILD AWARDS ELIGIBILITY MOTION PICTURES". Marrë më 22 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "SCREEN ACTORS GUILD MODIFIED LOW BUDGET AGREEMENT" (PDF). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2009. Marrë më 10 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 9. ^ Charles Musser, The Emergence of Cinema: The American Screen to 1907, pp. 197–200.
 10. ^ Robert Paul and the Origins of British Cinema, University of Chicago Press, 2019, fq. 157–160, doi:10.7208/chicago/9780226610115.003.0012, ISBN 978-0-226-10563-5, marrë më 2021-08-09 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Inauguration of the Commonwealth (1901): Education notes". Australian Screen. Marrë më 8 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Inauguration of the Commonwealth (1901)". Australian Screen. Marrë më 8 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Passion Play (1903), in: The American Film Institute Catalog of Motion Pictures [online database].
 14. ^ a b American Film Institute Catalog of Motion Pictures [online database].
 15. ^ "'The Birth of a Nation' was the first feature and the first film shown at the White House." Movies Silently. Sept. 2015. September 2. 2017. http://moviessilently.com/2015/09/07/silent-movie-myth-the-birth-of-a-nation-was-the-first-feature-and-the-first-film-shown-at-the-white-house/
 16. ^ Patrick Robertson, Film Facts, New York: Billboard Books, 2001, p. 15.
 17. ^ Nelmes, Jill (2003), "10", An introduction to film studies (bot. 3rd), Routledge, fq. 360, ISBN 0-415-26268-2 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)