Fisnik Ismaili

dizajner dhe politikan kosovar

Fisnik Ismaili (i lindur më 3 qershor 1973 në (Prishtinë) është një rekrutues, dizajner dhe politikan shqiptar i Kosovës. Aktualisht ai është anëtar i parlamentit të Kosovës për partinë Lëvizja Vetëvendosje,[1] Është i njohur veçanërisht për hartimin e Monumentit të Newborn-it në Prishtinë, i cili u inagurua në Ditën e Pavarësisë së Kosovës në vitin 2008.

Biografia Redakto

Në Prishtinë ai ndoqi shkollën e mesme Sami Frashëri. Pas diplomimit, ai u transferua në Londër me partnerin e tij të mëparshëm. Ai studioi shkencat e medias kompjuterike në Universitetin e Westminsterit, duke u diplomuar me diplomë bachelor. Ai u diplomua nga Universiteti Robert Gordon ku studioi komunikimet e korporatave dhe marrëdhëniet me publikun. Gjatë luftës në Kosovë, ai ishte luftëtarë në UÇK në zonën Koshare, ndër të tjera, Agim Çeku, Agim Ramadani dhe Sylejman Selimi.[2]

Ismaili punoi si drejtor kreativ në Ogilvy Kosova,[3] më vonë në agjencinë e reklamave Karrota Sh.pk, të cilën e themeloi dhe që i përket agjencisë më të suksesshme reklamuese në Kosovë.[4] Monumenti i Newborn ka fituar disa çmime ndërkombëtare, duke përfshirë çmime në Festivalin e Çmimeve të Clio-t në Miami dhe Luanët e Artë në Festivalin Ndërkombëtar të Reklamimit të Lions në Cannes -[5][6] Në fillim të viteve 2010, të botuar për disa vjet në Facebook Critical Critics - karikaturat nën titullin "The Pimpsons".

Karriera politike Redakto

Fisnik Ismaili ndihmoi në gjetjen e partisë Fryma e Re, e cila u iniciua nga Shpend Ahmeti dhe alumni të tjerë të Harvardit dhe mori pjesë në zgjedhjet parlamentare në Kosovë në 2010/2011, por nuk arritën të marrin vota pesë përqind. Më 31 mars 2011 Fryma e Re u bashkua me lëvizjen qytetare [[Lëvizja Vetëvendosje.[7] ]]

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ http://www.assembly-kosova.org/?cid=2,102,1007
  2. ^ https://telegrafi.com/fisnik-ismaili-behet-veteran-i-uck-se-dokument/
  3. ^ http://www.balkaninsight.com/en/article/from-newborn-to-the-pimpsons-how-fisnik-ismaili-went-from-hope-to-anger
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2018. Marrë më 10 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2018. Marrë më 10 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2018. Marrë më 10 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  7. ^ http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/newsbriefs/setimes/newsbriefs/2011/03/31/nb-11