Hape menynë kryesore
Flamuri Zyrtar i Bullgarisë.

Flamuri i Bullgarisë përbëhet nga tre shirita me ngjyrat (nga lartë) bardhë, gjelbërt dhe kaltërt. Ngjyra e kaltërt dhe e bardhë rrjedhin nga flamuri rus, që nga luftërat osmano-ruse. Ngjyra e gjelbërt simbolizon vendin e bullgarëve si vend bujqësor. Që nga viti 1989 nga flamuri është hequr emblema e shtetit.

GaleriaRedakto

Flamuj historikRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto