Franz Oppenheimer (30 mars 1864 – 30 shtator 1943) ishte një sociolog dhe ekonomist politik gjerman, që botoi libra rreth sociologjisë së shtetit.

Idetë kryesoreRedakto

Der Staat (Shteti)Redakto

Libri Der Staat (Shteti) është një ndër veprat më të njohura të Oppenheimeriit. Gjatë viteve 20 të shek të 20-të libri u përkthye në gjuhë të ndryshme të botës dhe ndikoi qarqe të ndryshme mendimtarësh, si izraelianin Dan Halutz, komunitarianët amerikanë, dhe libertarianët amerikanë si Albert Jay Nock, Murray Rothbard dhe Frank Chodorov.[1][2]

ShënimeRedakto

  1. ^ Paul Gottfried, Introduction to Franz Oppenheimer, The State, ISBN 1-56000-965-9, 1999, p. viii
  2. ^ Anarcho-Capitalism: An Annotated Bibliography Arkivuar 3 qershor 2013 tek Wayback Machine, Hans-Hermann Hoppe

Lexime të mëtejshmeRedakto

  • Smith, George H. (2008). "Oppenheimer, Franz (1864–1943)". përmbledhur nga Hamowy, Ronald (red.). The Encyclopedia of Libertarianism. Thousand Oaks, CA: SAGE; Cato Institute. fq. 364–5. ISBN 978-1-4129-6580-4. LCCN 2008009151. OCLC 750831024. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

VepraRedakto

Të tjeraRedakto