Funafuti është një atol dhe kryeqyteti i Tuvalus. Ka pasur 6,025 banorë më 2012.

Funafuti
Atoli
noform
Vendndodhja
Funafuti is located in Tuvalu
Funafuti
Funafuti

Koordinatat: 08°30′54.72″J 179°11′57.843″L / 8.5152000°J 179.19940083°L / -8.5152000; 179.19940083

Administrimi
Shteti Flamuri Tuvalu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.4 km2
Popullsia 6,025 banorë
Dendësia 2,500 banorë/km2
Koordinatat 08° 30′ 54.72″ Jug

179° 11′ 57.843″ Lindje