Gëzim Kruja humorist i shquar shqiptar nga Shkodra.

Biografia

Redakto

Gëzim Kruja 4 prill 1939 - 5 prill 2020 Karrierën humoristike e ka nisur që në moshën 13-vjeçare. Fillimet me Estradën amatore nisin që në kohën kur ishte ushtar më 1958. Më pas vazhdon aktivizimin në vitin 1960 me Estradën profesioniste të Shkodrës. Gëzim Kruja ka mbaruar në vitin 1979 Institutin e Lartë Pedagogjik, dega e Gjuhës dhe Letërsisë në Shkodër. Ka shkruar 15 komedi, 10 recitate, 2 libra me monologë gazmor. Ka interpretuar mbi një mijë role në skeçe të ndryshme dhe ka 52 vite që ushtron profesionin e humoristit. Në vitin 2004 ka marrë titullin “Krenaria e Qytetit”. Në vitin 2005 merr titullin “Naim Frashëri i Artë” dhe në vitin 2010 titullin “Mjeshtër i Madh”. Vdiq me 05 prill 2020 në moshën 80 vjeçare[1]

  • Qesh e ngjesh.
  • Ju ofroj buzëqeshje.
  • Keni nevojë me qesh.[2]

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Gëzim Kruja, aktor i merituar i humorit Arkivuar 12 janar 2018 tek Wayback Machine, shkodër.net
  2. ^ "Rrëfimi i Gëzim Krujës: Ëndrra ime për 75-vjetorin e lindjes". Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2017. Marrë më 2 tetor 2017.