Górnik Zabrze është një klub futbollit nga Zabrze, Polonia.

KS Górnik Zabrze
Górnik Logo
Emri i plotëKlub Sportowy Górnik Zabrze
Pseudonimi(et)Górnicy
Themeluar1948
StadiumiStadiumi Ernest Pohl,
Zabrze, Polonia
Kapaciteti24.563
PresidentiFlag of Poland.svg Bartosz Sarnowski
MenaxheriFlag of Poland.svg Marcin Brosz
LigaEkstrasklasa
2020/2110. mesto

Triumfe dhe ArritjeRedakto

  • Kampionë të Polonia: 14
    • 1957, 1959, 1961, 1962/63, 1963/64, 1964/65, 1965/66, 1966/67, 1970/71,1971/72, 1984/85, 1985/86, 1986/87, 1987/88.
  • Kupen: 6
    • 1964/65, 1967/68, 1968/69, 1969/70, 1970/71, 1971/72.

LojtarëtRedakto

Skuadra aktuale (2017)Redakto

 
Marcin Brosz (Menaxheri)

Redaktuar më 23 shkurt 2017 [1]

Nr. Pozicioni Lojtari
2   Mb Bartosz Kopacz
3   Mb Adam Wolniewicz
4   Mb Rafał Kosznik
5   Mb Oleksandr Shevelyukhin
6   Mf Aleksander Kwiek
7   Mf Rafał Kurzawa
8   Mf Konrad Nowak
10   Mf Erik Grendel
11   Sm David Ledecky
16   Mf Dariusz Pawłowski
17   Sm Igor Angulo
18   Mf Dawid Plizga
19   Mf Mariusz Przybylski
Nr. Pozicioni Lojtari
20   Sm Marcin Urynowicz
22   Mb Szymon Matuszek
25   Mf Łukasz Wolsztyński
26   Mb Adam Danch (Kapiteni)
27   Mf Szymon Żurkowski
28   Mb Maciej Ambrosiewicz
36   Mf Bartosz Pikul
93   Pt Wojciech Pawlowski
96   Pt Mateusz Kuchta
99   Pt Grzegorz Kasprzik
  Mb Dani Suárez
  Mf Sandi Arcon
  Mb Meik Karwot

Shiko dhe këtëRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Górnik Zabrze – Skuadra aktuale". 90minut.pl. 2017. Marrë më 23 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtmeRedakto