Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gaular (kthjellim).


Gaular është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 582 km² dhe popullsi 2776 banorë[1].

Gaular
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gaular

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Sande i Sunnfjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jenny Følling (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°20′V 5°47′L / 61.333°V 5.783°L / 61.333; 5.783 (Gaular)Koordinatat: 61°20′V 5°47′L / 61.333°V 5.783°L / 61.333; 5.783 (Gaular)
Sipërfaqja 582 km2
Popullsia 2.776 banorë 2004
Dendësia 4,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gaulværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1241
Vendndodhja
Sande i Sunnfjord is located in Norvegjia
Sande i Sunnfjord
Sande i Sunnfjord
Gaular – harta_foto
www.gaular.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Gaular – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto