Geoffrey Chaucer ( /ˈɔːsər/; rr. 1343 – 25 tetor 1400), i njohur si Babai i Letërsisë Angleze, gjërësisht konsiderohet si poeti më i madh Anglez i Mesjetës dhe është poeti i parë që u varros në Këndin e poetëveWestminster Abbey.

Geoffrey Chaucer
Geoffrey Chaucer (17th century).jpg
Portrait of Chaucer from the 17th century.
Bornrr. 1343 Londër, Angli
Died25 tetor 1400 (56–57 vjeçar)
Westminster Abbey, Londër
Nationalityanglez
Occupationshkrimtar, poet, filozof, burokrat, diplomat
Spouse(s)Philippa Roet
ChildrenElizabeth Chaucer
Thomas Chaucer
Parent(s)John Chaucer

Ai arriti famë gjatë jetës së tij si një autor, filozof, alkimist dhe astronom, kompozoi një traktat shkencor në astrolab për djalin e tij dhjetë-vjeçar Lewis, Chaucer-i gjithashtu ruajti një karrierë aktive në shërbimin civil si një burokrat, oborrtar dhe diplomat. Ndër veprat e tij të shumta, të cilat përfshijnë The Book of the Duchess (Libri i dukeshës), House of Fame (Shtëpia e famës), Legend of Good Women (Legjenda e Grave të Mira) dheTroilus and Criseyde (Troilus dhe Criseyde), ai është më mirë sot është i njohur për The Canterbury Tales (Tregimet e Canterbury).

Chaucer ishte një figurë e rëndësishme në zhvillimin e e legjitimitetit të gjuhës amtare, anglishtes së mesme, në një kohë kur gjuhët dominuese letrare në Angli ishin frëngjishtja dhe latinishtja.

JetaRedakto

BurimiRedakto

  • Chaucer: Life-Records, Martin M. Crow dhe Clair C. Olsen. (1966)
  • Hopper, Vincent Foster, Chaucer's Canterbury Tales (Selected): An Interlinear Translation, Barron's Educational Series, 1970, ISBN 0-8120-0039-0
  • Morley, Henry, A first sketch of English literature, Cassell & Co., 1883, nga Univerziteti i Harvardit
  • Skeat, W.W., The Complete Works of Geoffrey Chaucer. Oxford: Clarendon Press, 1899.
  • Speirs, John, "Chaucer the Maker", Londër: Faber dhe Faber, 1951
  • The Riverside Chaucer, pub. 3të Houghton-Mifflin, 1987 ISBN 0-395-29031-7
  • Ward, Adolphus W. (1907). "Chaucer". Edinburgh: R. & R. Clark, LtdStampa:Inconsistent citations Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)

Lidhje të jashtmeRedakto