Koordinatat: 50°52′50″V 12°05′00″L / 50.88056°V 12.08333°L / 50.88056; 12.08333

Gera është qytet në gjermanin e mesme. Është qytet i dyti më i madh menjëher pas kryeqytetit të Landit Erfurti. Qytetet të tjera që ka afër janë Jena diku rreth 35 km në perëndim, Chemnitz rreth 58 km lindje, Leipzig diku rreth 60 km verilindje dhe kryeqytetin Erfurt 74 km në perëndim.

Gera
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Kryetari i Bashkisë Julian Vonarb
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 98762 banorë
Dendësia 2011-12-31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal vetëm nr.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Personalitet të shquar të qytetit GeraRedakto

Foto nga qyteti GeraRedakto