Gerald Vanenburg

futbollist holandez

Gerald Vanenburg (lindur më 5 Mars 1964) është një ish-futbollist hollandez.

Gerald Vanenburg
Të dhënat personale
Emri i plotëGerald Vanenburg
Data e lindjes (1964-03-05) 5 Mars, 1964 (56 vjeç)
Vendi i lindjesUtrecht, Holanda
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1980-1986Ajax
1986-1993PSV Eindhoven
1993-1996Júbilo Iwata
1997Utrecht
1997-1998Cannes
1998-20001860 München
Ekipi kombëtar
1982–1992Flag of the Netherlands.svg Holanda42(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KombëtarjaRedakto

Për reprezentacionin hollandez ka luajtur 42 ndeshje.

StatistikatRedakto

  Holanda
Vite Ndeshje Gola
1982 4 0
1983 5 1
1984 0 0
1985 0 0
1986 4 0
1987 7 0
1988 10 0
1989 4 0
1990 6 0
1991 1 0
1992 1 0
Gjithsej 42 1

Lidhje të jashtmeRedakto