Gigliola Cinquetti

Këngëtare Italiane

Gigliola Cinquetti(lindur më 20 Dhjetor të vitit 1947) është një këngëtare Italiane dhe prezantuese Televizive.

Gigliola Cinquetti
Vite aktiviteti1963–Present

BiografijaRedakto

Cinquetti ka lindur në Verona. Në moshën 16 vjeçare fitoi Festivalin e Muzikës Sanremo në vitin 1964 duke kënduar "Non ho l'età", me muzikë të kompozuar nga Nicola Salerno dhe tekst nga Mario Panzeri. Fitorja e saj i ka mundësuar atë të përfaqësojë Italinë në Eurovision Song Contest 1964 në Kopenhagë me të njëjtën këngë, ku ajo pretendoi fitoren e parë të vendit të saj në këtë event.

Kënga u bë një sukses ndërkombëtar, madje edhe duke kaluar 17 javë në Listën Singles të Mbretërisë së Bashkuar[1] dhe duke përfunduar vitin si 88-të më të shiturat në U.K në vitin 1964,[2] diçka shumë e pazakontë për materialin në gjuhën italiane. Ai shiti mbi tre milionë kopje, dhe iu dha një disk platini në gusht të vitit 1964.[3]Në vitin 1966 ajo regjistroi "Dio, come ti amo", e cila u bë një tjetër hit ndërkombëtar.

Në vitin 1974, Cinquetti mori pjesë përsëri në konkursin e Këngës në Eurovizion, këtë herë në Brighton, Sussex, Angli. Kënga e saj u quajt "Sì" (që përkthehet "po" në anglisht dhe që në atë kohë u bë mjaft e diskutueshme në Itali, me një referendum për legalizimin e divorcit në detyrë, për shkak të titullit).

Cinquetti shënoi një hit më të madh në Britani (sa i përket vendosjes së tabelës) sesa kishte dhjetë vjet më parë, me një version në gjuhën angleze të "Sì" (titulluar "Shko (para se të thyesh zemrën time).[4]

Performancat në SanremoRedakto

Në rastet e mëposhtme, Gigliola Cinquetti performoi në Festivalin e Muzikës në Sanremo

 • 1964 "Non ho l'età (Per amarti)" – me Patricia Carli
 • 1965 "Ho bisogno di vederti" – me Connie Francis
 • 1966 "Dio come ti amo" – me Domenico Modugno
 • 1968 "Sera" – me Giuliana Valci
 • 1969 "La pioggia" – me France Gall
 • 1970 "Romantico blues" me Bobby Solo
 • 1971 "Rose nel buio" – me Ray Conniff
 • 1972 "Gira l'amore (Caro bebè)"
 • 1973 "Mistero"
 • 1985 "Chiamalo amore"'
 • 1989 "Ciao"
 • 1995 "Giovane vecchio cuore"


Censuruar në vitin 1974Redakto

Ajo u kthye sërish në famë në Eurovision Song Contest 1974, duke përfaqësuar Italinë. Duke performuar këngën "Sì", muzika dhe teksti i së cilës janë shkruar nga Mario Panzeri, Daniele Pace, Lorenzo Pilat dhe Carrado Conti, ajo u rendit e dyta pas "Waterloo", e kënduar nga grupi Suedez ABBA.

Sipas autorit dhe historianit, John Kennedy O'Connor, "The Eurovision Song Contest - Historia Zyrtare", transmetimi i drejtpërdrejtë i këngës së saj u ndalua në vendin e saj nga transmetuesi kombëtar italian RAI, pasi ngjarja pjesërisht përputhej me fushatën e vitit 1974 për Referendumin Italian mbi divorcin i cili u mbajt një muaj më vonë në maj.[5]

RAI censuroi këngën për shkak të shqetësimeve se emri dhe teksti i këngës (i cili vazhdimisht përsëriti fjalën 'Sì') mund të akuzohej se ishtë një mesazh subkoshience dhe një formë e propagandës për të ndikuar në votimin publik italian për të votuar 'Po' në referendum.[6] Kënga mbeti e censuruar në shumicën e stacioneve televizive shtetërore italiane për më shumë se një muaj.

Një version në gjuhën angleze e këngës "Go (Para se të thyesh zemrën time)", arriti numrin 8 në Grafikun e Madh të Mbretërisë së Bashkuar në qershor të vitit 1974.[1][7]

ReferimeRedakto

 1. ^ a b Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (bot. 19th). London: Guinness World Records Limited. fq. 107. ISBN 1-904994-10-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The 100 Best-Selling Singles of 1964 (in the UK)". Sixtiescity.net. Marrë më 28 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ Murrells, Joseph (1978). The Book of Golden Discs (bot. 2nd). London, UK: Barrie and Jenkins Ltd. fq. 173. ISBN 0-214-20512-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Roberts, David (2002). British Hit Singles (bot. 15th). London: Guinness World Records Limited. fq. 145. ISBN 0-85112-187-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ O'Connor, John Kennedy. The Eurovision Song Contest – The Official History. Carlton Books, UK. 2007 ISBN 978-1-84442-994-3
 6. ^ "Webmaster's Countdown". Keithm.utvinternet.ie. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2012. Marrë më 10 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Gigliola Cinquetti". Web.archive.org. Marrë më 26 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)


Linqe të jashtmeRedakto