Giovanni Paramithiotti (12 mars – 11 mars 1936) ka qënë një dirigjent sportiv italian.

Giovanni Paramithiotti

Biografia

Redakto

Giovanni "Gjon" Paramithiotti ishte një italian me origjinë shqiptare, me sakt çame, dhe ishte një nga antarët themelues të klubit italian Internazionale.[1] Ai shërbeu si presidenti i parë i klubit, post të cilin e mbajti rreth shtatë muaj.[2]

Mbahet mend edhe nga historitë e atyre viteve si një person që i sillte "ters" ekipit, gjë që e detyroi të mos vinte më në stadium për të njekur ndeshjet e ekipit.[2] Gjithsesi rikthehet në stadium me një mjekërr dhe mustaqe fallco, duke bërë që të mos njihet, me Interin që fitoi ndeshjen, duke i dhënë fund reputacionit që kishte krijuar.[2]

Ai u zëvëndësua në postin e presidentit nga Ettore Strauss pas dëshirës së mazhorancës zvicerane që udhëhiqte klubin.[2]

Shiko edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Giovanni Paramithiotti, çami që themeloi Interin e Milanos". 27.al. 17 mars 2016. Marrë më 27 tetor 2018.
  2. ^ a b c d Ledio Nase (27 tetor 2018). "Zhang president, por Interin e themeloi një shqiptar nga Çamëria". Panorama Sport. Marrë më 27 tetor 2018.

Lidhje të jashtme

Redakto