Giuseppe Tornatore (lindi më 27 maj 1956 në Bagheria, Sicili, Itali) është një regjisor italian i filmit.

Kur ishte në moshën 33 vjeçare fitoi me filmin e tij të dytë Nuovo cinema Paradiso (angl. Cinema Paradiso) çmimin Oskar për film të huaj. Ai po ashtu fitoi çmime edhe në festivalet e filmit në Kanë dhe Venedik.

FilmografiaRedakto

 • Il camorrista (1986)
 • Nuovo cinema Paradiso (1987)
 • Stanno tutti bene (1990)
 • La domenica specialmente (1991)
 • Una pura formalità (1994)
 • L'uomo delle stelle (1995)
 • La leggenda del pianista sull'oceano (1998)
 • Malèna (2000)
 • La sconosciuta (2006)
 • Baaria (2009)
 • L'ultimo gattopardo: Ritratto di Goffredo Lombardo (2010)

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Str rightmost/ Giuseppe Tornatore në IMDb