Gjeraqina e shkurtës e njohur edhe si Krahëthata zogngrënëse (anglisht: Euroasian sparrowhawk; Latin: [Accipiter nisus] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), apo zogngrënësi verior, është një shpend i vogël grabitqar i familjes së gjeraqinave (accipitridae). Edhe pse ky shpend është një grabitqar i specializuar në kapjen zogjve të pyjeve, shumë lehtë mund të gjendet edhe në çdo vendbanim dhe shpesh gjuan tufën e shpendëve në qytete dhe fshatra. [1] [2]  

Accipiter nisus edit.jpg

Shih edheRedakto

GaleriaRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ BirdLife International (2013). "Accipiter nisus". IUCN Red List of Threatened Species (në anglisht). 2013. Marrë më 26 nëntor 2013.
  2. ^ http://www.bioone.org/doi/abs/10.1525/auk.2009.09108?journalCode=tauk

Lidhje të jashtmeRedakto