Gjergj Junki (Ljarë, 1727-1787) ishte ipeshkvi i Pultit (1757–1765), i Lezhës (1765–1786) dhe kryeipeshkvi i Tivarit më 1786-7.[1] Vdiq më 1787 në Lajrë dhe shërbimi varrimor u mbajt nga Gjergj Radovani.

ReferimetRedakto

  1. ^ Sheldija, Gjush. "Kryeipeshkvia Metropolitane e Shkodrës dhe Dioqezat Sufragane". Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2011. Marrë më 12 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)