Hape menynë kryesore

Besart Kallaku

aktor shqiptar
(Përcjellë nga Gjini)
"Gjini" përcjellohet këtu. Për përdorime të tjera, shiko Gjini (kthjellim)

Besart Kallaku ose Bes Kallaku ka lindur më 20 nëntor 1985 në Tiranë, është një këngëtar dhe humorist shqiptar. Më shumë se me emrin e vërtetë e njohin si "Gjini i Portokallisë". Bes Kallaku, sot është një nga aktorët më të dashur të Portokallisë për gjithë spektatorët që e ndjekin. Mjaft popullor për personazhet dhe batutat që përdor, ai ka krijuar një profil interesant, për të cilin publiku e duartroket, por edhe kritika e vlerëson. Përveç roleve të humorit Besarti ka interpretuar edhe në dy filma artistik shqiptarë, “Koha e kometës” dhe “Alive”.