Gjok Shqiptari nga Pleshishti i Potkozhanit të Mokrës. Gjok Shqiptari shpërndante libra shqip për të përhapur gjuhën shqipe në rrethin e Pogradecit. Ai u kap në 1908-ën dhe u dogj i gjallë nga armiqtë e Kombit Shqipëtar.[1][2]

ReferimeRedakto

  1. ^ FBIS Daily Report: East Europe. The Service. 1989. fq. 105. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë; Fjalori enciklopedik shqiptar (1985). Fjalor enciklopedik shqiptar. Akademia e Shkencave e RPSSH. fq. 1059. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)