Gjon Muzaka (italisht:Giovanni Musachi) ka qenë fisnik shqiptar nga Familja Muzaka, që historikisht ka sunduar në rajonin e Myzeqesë, Albania.[1]

Gjon Muzaka
Vdiq më 1515 ose më vonë
Kombësia Shqiptar
Paraardhësi Gjin Muzaka
Pasardhësi Teodori, Adrian dhe Kostandine

Në vitin 1510 ai shkroi Breve memoria de li discendenti de nostra casa Musachi (Kujtim i shkurtër mbi pasardhësit e familjes sonë të Muzakajve). Vepra e tij u botua ne Chroniques gréco-romainesKarl Hopf, Paris 1873, p. 270-340.[2]

BurimeRedakto

  1. ^ Braudel, Fernand (1995). The Mediterranean and the mediterranean world in the age of Philip II, Volume 2. fq. 664. ISBN 0-520-20330-5. Marrë më 9 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "John Musachi: Brief Chronicle on the Descendants of our Musachi Dynasty". Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 shtator 2010. Marrë më 9 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)