Gothenburg është qytet në qarkun Dawson, Nebraska, Shtetet e Bashkuara me popullsi prej 3,475 banorëve sipas vitit 2016.[1]

Gothenburg
Qytet
noform
Pomy Express në parkun Ehmen
Vendndodhja
Gothenburg is located in SHBA
Gothenburg
Gothenburg

Koordinatat: 40°55′54″V 100°9′34″P / 40.93167°V 100.15944°P / 40.93167; -100.15944

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nebraska
Qarku Dawson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.43 km2
 •  tokësore 9.30 km2
 •  ujore 0.13 km2
Popullsia 3.475[1] banorë (2016)
Dendësia 380 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1882
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 69138
Prefiksi 308
Koordinatat 40° 55′ 54″ Veri

100° 9′ 34″ Perëndim

HistoriaRedakto

Qyteti i Nebraskës, Gothenburg, u emërua pas Gothenburg, Suedi dhe është shënuar për trashëgiminë suedeze. Gothenburg, Nebraska dhe Gothenburg, Suedi (Suedisht: Göteborg), besohet të jenë të vetmet dy qytete që quhen Gothenburg në botë.

Gothenburg u themelua në 1882 nga Olof Bergström. Pasi erdhi në Amerikë nga Suedia në vitin 1881, Bergstrom punoi për një kohë në Union Pacific Railroad, dhe më pas u punua në qarkun Dawson pranë Gothenburg. Ai përfundimisht u bë agjent tokësor për UP. Bergstrom përzgjodhi vendin që do të bëhej Gothenburg dhe do të vendoste një fermë përreth një milje në veri. Union Pacific Railroad paraqiti qytetin origjinal të tetë blloqeve paralel me gjurmët hekurudhore. Bergstrom bëri disa udhëtime kthyese në Suedi për të udhëhequr grupet e kolonëve në qarkun Dawson.

GjeografiaRedakto

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 9.43 km2, prej të cilave 9.30 km2 është tokë dhe 0.13 km2 është ujë.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 9 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files 2010". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-01-24. Marrë më 2012-06-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)