Papa Gregori VI (Giovanni dei Graziani, detto Graziano l. ?, Roma - v. 1047, Colonia) ishte papa i 148 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 maj 1045 dhe deri më 20 dhjetor 1046. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti IX, ndërsa pasardhësi papa Klementi II.

Papa Gregori VI
papa i 148 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 1 maj 1045
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 5 maj 1045
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 20 dhjetor 1046
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Klementi II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni dei Graziani, detto Graziano
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Colonia, 1047

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Gregori VI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti IX
Papë
1 maj 104520 dhjetor 1046
Pasardhësi 
papa Klementi II