Kanjoni i Drinit të Bardhë ose Gryka e Drinit të Bardhë është një grykë e vogël e vendosur në jugperëndim të Kosovës. Lumi Drini i Bardhë shkon nëpërmjet kanionit. Kanioni është relativisht i shkurtër, duke qenë vetëm rreth 900 m (1 mi) i gjatë me një thellësi prej 45 metra. Në hyrje të kanionit është Ura e Fshajt, një urë e vjetër Osmane , urë që tërheq ndryshme nga të gjitha vendet e Ballkanit. Kanioni i Drinit të Bardhë lumit , për shkak vlerave të saj hidrologjike dhe gjeomorfologjike, në vitin 1986 ishte marrë nën mbrojtje ligjore si një Monument Natyror. 

Gjeografia Redakto

Kanjoni i Drinit të Bardhë  është i vendosur pranë Ura e Fshajt në afërsi të fshatit Xërxë(Komuna Rahovec) në magjistralen Gjakovë - Prizren .Kanioni është një fenomen  morfo-hidrologjik  me vlera  gjenetike, vizuale dhe  edukative. Ajo u formua gjatë periudhës së  neogjenizmit.Formimi i saj ishte i kushtëzuar nga shumë ngjarje tektonike  Gryka ka tipike karakteristika dhe përmban shumë kalciumi formacione.[1]

Turizmi Redakto

 
Kanioni parë që nga Ura e Fshajt

Gjatë një kohë të gjatë, gjeo-morfologjike procesin e Drinit të Bardhë  të hapur një kanion mes dy gurëve, duke krijuar një vlerë shumë tërheqëse dhe interesante të kanjonit, për  studiuesve dhe vizitorëve. Ndodhet pranë rrugës kryesore që lidh Gjakovën dhe  Prizrenit, Kanioni i Drinit të Bardhë është vizituar nga numri i madh i turistë të huaj, si dhe vendorët. Në një hark Ura e Fshajt mbi kanion përfaqëson një vlerë tjetër e rëndësishme tërheqje turistike në këtë zonë. Një garë "duke kërcyer nga ura" është mbajtur çdo vit në të cilin morën pjesë shumë konkurrentë rajonal. Të dy, ura dhe kanioni janë të mbrojtur me ligj që nga viti 1986. Zona e mbrojtur e sipërfaqes është 199 ha dhe ajo i takon komunës Rahovec (124.96 ha) dhe të Gjakovës (73.86).[2]

Në afërsi të urës ka dy gurë të njohur si "Shqiponja Rock" (Shkëmbi i Shqiponjës) dhe "Skënderbeu Rock" (Shkëmbi i Skenderbeut), e cila përmban një gdhendje e 15-të të shekullit shqiptar fisnikut Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Në portret i Skënderbeut ishte pikturuar në shkëmb, në vitin 1968 nga Mexhid Yvejsi me rastin e 500-vjetorin e vdekjes së tij.[3]

Në pjesën e sipërme fund të kanionit ju mund të gjeni një pjesë të këndshme të restorantit ku ju mund të hani  peshk nga Lumi , Drini i Bardhë 

Galeria Redakto

 
 
 

</gallery>

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

Gabim referencash: <ref> etiketa e përcaktuar në <referenca> ka atribut grup "lower-alpha" që nuk duket në tekstin paraprak.
  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2016. Marrë më 15 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 15 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 15 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)