Coordinates: 1°18′N 10°00′E / 1.30°N 10.00°E / 1.30; 10.00

Republika e Guinesë Ekuatoriale

República de Guinea Ecuatorial
République de la Guinée Équatoriale
República da Guiné Equatorial
Flag of Equatorial Guinea.svg Emblema - Guinea Ekuatoriale
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Unidad, Paz, Justicia
Spa.: Bashkimi, Paqa, Drejtësia
Vendndodhja - Guinea Ekuatoriale

Guinea Ekuatoriale ndodhet në pjesën perenimore të Afrikës dhe në perenidim të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik. Guinea Ekuatoriale në veri kufizohet nga Kameruni ndërsa në pjesen lindore dhe jugore nga Gaboni, pjesa perindimore lagët nga ujrat e Oqeanit Atlantik.

HistoriaRedakto

Artikulli kryesor Historia e Guinesë Ekuatoriale

PolitikaRedakto

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrativeRedakto

Artikulli kryesor Njësitë administrative

GjeografiaRedakto

Artikulli kryesor Gjeografia e Guinesë Ekuatoriale

Sipërfaqja e përgjithshme e Guinesë Ekuatoriale është 28,051 km2 dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 2 00 V, 10 00 L. Guinea Ekuatoriale ka një vijë bregdetare 296 km të gjatë dhe vijë kufitare 539 km që e ndanë atë nga : Kameruni 189 km dhe Gaboni 350 km

Klima në Guinenë Ekuatoriale është ekuatoriale dhe gjatë tërë vitit mbanë nxehtësi me lagështi.

Relievi i Guinesë Ekuatoriale është kryesisht terren bregdetar i rrafshët që në brendi formon shkëmbinj ndërsa në ishuj është terren i krijuar nga vullkanet. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 3,008 metrave në vendin e quajtur "Piko Bazile" (ang.: Pico Basile).

EkonomiaRedakto

Artikulli kryesor Ekonomia e Guinesë Ekuatoriale

DemografiaRedakto

Artikulli kryesor Demografia e Guinesë Ekuatoriale

KulturaRedakto

Artikulli kryesor Kultura e Guinesë Ekuatoriale

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Guinea Ekuatoriale – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Guinea Ekuatoriale – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :