Gumnisht është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Maletaj.

Gumnisht
Maletaj
Fshat
Vendndodhja
Gumnisht is located in Kosova
Gumnisht
Gumnisht
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Shalë e Bajgorës
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 54′ 54″ Veri

21° 0′ 17″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati përbëhet nga katër lagje: Hyseni, Mehmeti, Ismajli dhe Zeka.

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto