Hämeenlinna

qytet në Finlandë

Hämeenlinna (finlandisht: Hämeenlinnan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Tavastia Proper.

Hämeenlinna
Hämeenlinnan kaupunki
Qytet
noform
Pamje e liqenit Vanajavesi, pranë Hämeenlinna. Kështjella duket pak në të djathtë.
Stema_figura
Vendndodhja
Hämeenlinna is located in Finlanda
Hämeenlinna
Hämeenlinna
Vendndodhja e Hämeenlinna në Finlandë

Koordinatat: 61°0′V 24°28′L / 61.000°V 24.467°L / 61.000; 24.467

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Tavastia Proper
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Timo Kenakkala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,031.55 [1] km2
Popullsia 68,066 [2] banorë
Dendësia 38.12 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1639
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hameenlinna.fi

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Hämeenlinna – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale