Hamburgeri

sanduiç i përbërë nga një ose më shumë pjesë të gatuar me mish të vendosur zakonisht brenda një simite feta të hamburgerit

Hamburgeri është një sanduiç i përbërë nga një ose më shumë copa gatimi të mishit të grirë, zakonisht lope, i vendosur brenda një franxholle ose kulaçi. Hamburgerët shpesh shërbehen me djathë, marule, domate, qepë, turshi, proshutë derri, apo speca djegës; erëza të tilla si ketchup, mustardë, majonezë ose "salcë speciale"; dhe shpesh vendosen në tufat e farave të susamit. Ka shumë ndryshime ndërkombëtare dhe rajonale të hamburgerit.

Si përgatitetRedakto

Përgatiten nga bukë të bardha të posaçme, lyhen me gjalpë të kompozuar ose të thjeshtë, ose me majonezë, vihet në mes mbushja (qofte e përgatitur me mish të grirë, kripë e piper, ose qofte e gatshme për hamburger) që duhet të skuqet në çast.

Mbi qofte vihen patatet e skuqura, spërkaten me mustardë, salcë domatesh dhe ngrohet në elektrogrillë (në lokal). Sipas dëshirës, i hidhen edhe gogozhare të prera në fije, qepë të grira hollë, feta domate ose kastraveca të freskët.

Shih edheRedakto