Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hammerfest (kthjellim).


Hammerfest është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 849 km² dhe popullsi 9157 banorë[1].

Hammerfest
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hammerfest

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Hammerfest
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Kristine Jørstad Bock (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°41′V 23°44′L / 70.683°V 23.733°L / 70.683; 23.733 (Hammerfest)Koordinatat: 70°41′V 23°44′L / 70.683°V 23.733°L / 70.683; 23.733 (Hammerfest)
Sipërfaqja 849 km2
Popullsia 9.157 banorë 2004
Dendësia 10,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hammerfesting
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1571
Vendndodhja
Hammerfest is located in Norvegjia
Hammerfest
Hammerfest
Hammerfest – harta_foto
www.hammerfest.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto