Koordinatat: 50°08′0″V 08°55′0″L / 50.13333°V 8.91667°L / 50.13333; 8.91667

Hanau është qytet në lindje të HesiasGjermani. Ndodhet 25 kilometra në lindje të Frankfurti mbi majn. Në këtë qytezë janë lindur Vëllezërit Grim.

Hanau
Gjermanisht : Hanau
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Hesia
Qarku
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 76.49 km2 km2
Popullsia 89,907 banorë
Dendësia 1,200/km2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 63450, 63452, 63454 63456, 63457
Prefiksi 06181
Targa HU
Faqja Zyrtare http://www.hanau.de/

EmriRedakto

Emri është nxjerrur nga "Hagenowe" me fjalën "Haag" që do të thotë "drur" dhe fjala "Aue" që do të thotë "vendi i hapur nga lumi".

PopullësiaRedakto

  • Hanau është qyteti i gjashtë me popullsi të madhe në Hesia.
  • Më shumë se 20% banorë janë të huaj, më së shumti turk.

BinjakëzimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto