Hania ose Hanja (greqisht: Χανιά Chaniá [xaˈɲa]; Venecisht: [Canea] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është qyteti i dytë më i madh i Kretës dhe kryeqyteti i njësisë rajonale të Hanias. Shtrihet përgjatë bregdetit verior të ishullit, rreth 70 kilometres (43 mi) perëndim të Rethymno dhe 145 kilometres (90 mi) në perëndim të Heraklionit.

Hania - Kretë

Popullsia zyrtare e njësisë bashkiake (ish-komuna) është 53,910 banorë, ndërsa komuna ka 108,642 banorë (2011). Kjo përbëhet nga qyteti Hania dhe disa qyteza dhe fshatra përreth, duke përfshirë Kunupidiana (pop. 8,620), Murnies (pop. 7,614), Suda (pop. 6,418), Nerokuros (pop. 5,531), Daracos (pop. 4,732), Perivolia (pop. 3,986), Galatas (pop. 3,166) dhe Aroni (pop. 3,003). [1]

Hania paraqet pikën më jugore të rrugës evropiane E65 e cila lidh qytetin në fjalë me qytetin MalmöSuedi.

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF) (në greqisht). National Statistical Service of Greece. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 shtator 2015. Marrë më 3 tetor 2020.