Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (libri)

Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave është një roman i zhanrit fantazi, shkruar nga autorja britanike J. K. Rowling dhe libri i dytë i serisë Harry Potter. Bëhet fjalë për vitin e dytë të Harrit në Shkollën e Magjisë dhe të Shtrigërisë Hoguorts, me disa shkresa-porosi nëpër muret e korridoreve të shkollës që lajmërojnë se "Dhoma e të Fshehtave" është hapur dhe se "Trashëgimtari i Gjarpërblertit" do t'i vrasë të gjithë pjesëtarët që nuk rrjedhin nga familje me gjak të pastër magjistarësh. Këto kërcënime vijnë pas sulmeve që u bëhen disa pjesëtarëve të shkollës, të cilët përfundojnë të ngurtësuar. Gjatë gjithë vitit, Harri dhe miqtë e tij Roni e Hermiona hetojnë këto sulme.

Harry Potter dhe Dhoma e të fshehtave
AutorJoanne K. Rowling
Titulli origjinalHarry Potter and the Chamber of Secrets
PërkthyesAmik Kasaruho
ShtetiBritania e Madhe
GjuhaAnglisht
Seria2
ZhanriFantazi
BotoiUnited Kingdom Bloomsbury Publishing
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scholastic Corporation
Kanadaja Raincoast Books
Shqipëria Shtëpia botuese Dituria
FaqeUnited Kingdom 223
Shtetet e Bashkuara të Amerikës 309
Shqipëria 276
OCLC99927-47-83-8
Paraprihet ngaHarry Potter dhe guri filozofal 
Përcjellet ngaHarry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit 

Libri u publikua në Mbretërinë e Bashkuar më 2 korrik 1998 nga Bloomsbury Publishing dhe më vonë, në Shtetet e Bashkuara më 2 qershor 1999 nga Scholastic Corporation. Edhe pse Rowling tha se e kishte të vështirë ta përfundonte librin, ai mori lëvdata të shumta dhe çmime nga kritikët, lexuesit e rinj dhe nga industria e librit, edhe pse disa kritikë e cilësuan si të frikshëm për fëmijë. Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave ka krijuar debate fetare, madje disa autoritete fetare kanë ndëshkuar përdorimin e temave magjike, ndërsa disa të tjerë kanë lavdëruar theksimin e tyre në vetësakrifikim dhe sipas mënyrës se karakteri i një njeriu ndikon në zgjedhjen e një tjetri.

Shumë komentatorë kanë përmendur se identiteti personal është një temë e fortë në këtë libër dhe se adreson çështjet e racizmit ndaj trajtimit të jo-njerëzorëve, jo-magjistarëve dhe atyre që nuk jetojnë. Disa komentatorë e shohin ditarin si paralajmërim kundër pranimit jo-kritikues të informatave nga burime, serioziteti i të cilave nuk mund të kontrollohet. Autoriteti institucional konsiderohet si vetëshërbyes dhe jo-kompetent.

Filmi që u bazua mbi këtë roman, i lëshuar në treg në vitin 2002, u bë asokohe filmi i shtatë më fitimprurës i të gjitha kohërave dhe mori përgjithësisht vlerësime të pëlqyeshme. Edhe videolojërat e bazuara në këtë libër që u lansuan nëpër disa platforma patën lëvdata të shumta.

Përmbajtja Redakto

Në ditëlindjen e dymbëdhjetë të Harri Poterit, familja Dërsli - xhaxhai Vernon, tezja Petunia dhe kushëriri Dadlli - mbajnë një darkë për një klient potencial të kompanisë për prodhim ku punon xhaxha Vernoni. Harri nuk është i ftuar, por është i kënaqur të kalojë mbrëmjen në heshtje në dhomën e tij të gjumit, edhe pse është i hutuar përse miqtë e tij të shkollës nuk kanë dërguar letra apo dhurata. Megjithatë, kur ai shkon në dhomën e tij, një xhuxh shtëpiak me emrin Dobi e paralajmëron atë të mos kthehet në Hoguorts dhe pranon t'ia kthejë Harrit letrat nga shokët e tij. Duke dështuar për të bindur Harrin për të dhënë vullnetarisht dorëheqje nga shkuarja në shkollë, Dobi pastaj përpiqet për ta nxjerrë jashtë duke përdorur magji për të ngritur pezull ëmbëlsirën e Petunias dhe për ta hedhur në dyshemenë e kuzhines dhe për ta inkuadruar Harrin, i cili nuk lejohet të përdorë magjinë jashtë shkollës. Marrëveshja e biznesit të xha Vernonit bie, por Harrit i është dhënë një shans i dytë nga Ministria e Magjisë dhe lejohet të kthehet në fillim të vitit shkollor.

Në ndërkohë, xhaxhai Vernon ndëshkon Harrin, duke i vënë dërrasa në derën e tij të dhomës së gjumit dhe grila në dritare. Megjithatë, Ron Uezli arrin me vëllezërit e tij binjakë Fredin dhe Xhorxhin, me Ford Anglinë e magjepsur të Arturit, babait të tyre. Ata shpëtuan Harrin dhe ai qëndron në shtëpinë e tyre familjare, Strofka, për pjesën e mbetur të festave të tij. Harri dhe babai i Ronit, nëna Moli, djali i tretë më i madh, Persi, dhe vajza Xhini (që ka simpati për Harrin), arrijnë në Diagon Alli. Më pas, ata u bashkuan me Hermionë Granxherin dhe përballen me Lusius Mallfoi, babai i armikut të shkollës së Harrit, Drakos; dhe Xhilldroi Lokharti, një autobiograf i begatuar, i cili u emërua profesor i Mbrojtjes Kundër Arteve të Errëta, pas vdekjes së profesorit Greps. Kur Harri dhe Roni i afrohen platformës 9 3/4 në stacionin e King's Cross, ai refuzon t'i lejojë ata të kalojnë. Ata vendosin të fluturojnë me makinën e Arturit në Hoguorts, ku ata rrëzohen në Shelgun Goditës.

Në telashe për rrëzimin, Roni dënohet duke pastruar trofetë e shkollës dhe Harri duke ndihmuar mësuesin e famshëm Profesor Lokhart, klasat e të cilit janë kaotike, duke iu drejtuar postës së fansave të tij. Harri mëson për paragjykimet e magjistarëve në lidhje me statusin e gjakut në kuptimin e gjakut "të pastër" (vetëm trashëgimtarët e pastër) dhe atyre me prindër Babanacë. Ai dëgjon zëra që duket se vijnë nga muret e vetë shkollës. Gjatë një feste të paharrueshme të Shtëpisë së Grifartëve, Niku-Zëre-Pa-Kokë, Roni, dhe Hermiona e gjetën të ngurtësuar macen e kujdestarit të shkollës Argus Laraska, znj. Norris, së bashku me një paralajmërim të shkruar në një mur: "Dhoma e të Fshehtave është hapur. Armiq të trashëgimtarit, kini kujdes. "

Thashethemet shpërndahen rreth shkollës lidhur me historinë e Dhomës së të Fshehtave. Harri dhe miqtë e tij zbulojnë nga profesori Bins, profesor fantazëm i Historisë së Magjisë, se shkolla strehon një përbindësh të tmerrshëm dhe u krijua nga një prej themeluesve të shkollës, Salazar Gjarpërblerti, pas një mosmarrëveshjeje thelbësore me themeluesit e tjerë (Godrik Grifartin, Helga Baldoskuqin , dhe Rovena Korbziun). Gjarpërblerti besonte se studentët me gjak babanacësh duhet të refuzohen të hyjnë në shkollë. Gjatë një loje Kuidiçi, një Fluturak, një nga topat e përfshirë në Kuidiç, ndjek pas Harrin në vend se të ndjekë çdo lojtar që mund të goditet, duke thyer krahun e tij. Në një përpjekje për të ndrequr atë, Lokharti aksidentalisht i heq të gjitha kockat nga krahu i thyer i Harrit, i cili pastaj pi një shurup për rritjen e skeletit dhe qëndron brenda natës në infermierinë e shkollës për t'u shëruar. Dobi kthehet në mes të natës për të vizituar Harrin në infermieri, duke zbuluar se ishte ai që e magjepste Fluturakun dhe vulosi portën në King's Kross dhe se Dhoma e të Fshehtave ishte hapur më parë. Një tjetër sulm ndodh, këtë herë në një Grifart të vitit të parë të quajtur Kollin Krivi, i cili e do Harrin, dhe shkolla shkon në një gjendje paniku. Një klasë dueli është ngritur për studentët (të udhëhequr nga Lokharti dhe profesori i Shurupeve / Kryesuesi i shtëpisë së Gjarpërblertit Severus Pitoni), gjatë së cilës zbulohet se Harri është një 'Gjarpërishtfolës', që do të thotë se ai ka aftësinë e rrallë për të folur me gjarpërinjtë.

Kjo ngjall thashetheme përsëri, pasi studentët rreth shkollës dyshojnë se Harri është trashëgimtari i Gjarpërblertit (ashtu si Salazari fliste gjarpërishten) dhe dëshmitë rrethanore për të mbështetur këtë teori mbërrijnë në formën e një sulmi tjetër. Këtë herë një Baldoskuq të vitit të dytë Xhastin Finç Fleçli dhe fantazma e Grifartit. Harri, Roni dhe Hermiona fillojnë të dyshojnë se Drako është pas sulmeve, duke pasur parasysh historinë e familjes së tij për të qëndruar mirë me Gjarpërblertin dhe për të hapur armiqësi ndaj nxënësve të lindur babanacë. Pasi flasim për spekulimet e tyre, Hermiona shpik Shurupin Shumëlëngjesh, i cili u lejon atyre të bëhen kopje të Drakos, Vinsent Tersi dhe Gregori Gojli, për një orë për ta marrë në pyetje. Kjo nuk është siç shihet, pasi babai i Drakos i tha djalit të tij faktet e përgjithshme të hapjes së mëparshme të Dhomës dhe se ndodhi pesëdhjetë vjet më parë. Ndërkohë, Mërsina Ankaçe, një fantazmë ekzistuese e përhershme që gdhend një banjë, pa dashje ofron një çelës të ri në formën e një libri të depozituar në stallën e saj - një ditar. Treshja zbuloi se ditari i përkiste Tom Ridllit, një studenti, i cili e di shumë mirë për Dhomën, duke qenë dëshmitar i vdekjes së shokut të tij pesëdhjetë vjet më parë. Fajtori, ai i zbulon Harrit, nuk ishte askush tjetër përveç Rubeus Hagridi, tani kujdestar për shkollën e Hoguortsit. Kur Hermiona sulmohet më pas, së bashku me një prefekt të Korbziut, shkolla është vënë në bllokim, dhe Albus Urtimori dhe Hagridi janë të detyruar të largohen nga godina.

Fatmirësisht për Harrin dhe Ronin, Hagridi la një sërë udhëzimesh: të ndiqnin merimangat që tani po iknin në Pyllin e Ndaluar. Ata e bëjnë këtë, vetëm për të gjetur përbindëshin që u fajësua për sulmet pesëdhjetë vjet më parë, një merimangë masive me emrin Aragog, i cili i shpjegon dyshes se përbindëshi i vërtetë është ai që merimangat frikësohen mbi të gjithë të tjerët. Kur Harri dhe Roni përpiqen të largohen, Aragogu thotë se nuk mund të largohen sepse bijtë dhe bijat e tij nuk kanë ngrënë për një kohë të gjatë dhe planifikojnë të hanë djemtë. Para se merimangat të mund t'i kapin, Ford Anglia arrin dhe djemtë përdorin makinën për t'i shpëtuar pyllit. Hermiona siguron grupin e fundit të të dhënave që i informojnë ata për identitetin e përbindëshit: Është një basilik (prandaj është aftësia e Harrit për të kuptuar gjarpërishten) që vret me një shikim (edhe pse askush nuk është i vdekur për shkak të pajisjeve të ndryshme përmes të cilave ata në mënyrë të tërthortë e kanë parë përbindëshin) dhe të cilat merimangat (si Aragogu dhe pasardhësit e tij) kanë frikë më së shumti nga të tjerët. Harri shifron nga shenja e Aragogut se një student i cili vdiq gjatë sulmeve të mëparshme është Mërsina, dhe kur Xhini është marrë nga përbindëshi në Dhomë, ata zbulojnë se hyrja është në banjë që ata kanë përdorur për të bërë Shurupin Shumëlëngjesh. Harri, Roni dhe Lokharti hyjnë në Dhomë, por profesori i dendur (i cili zbulon se ai është një mashtrim) shkakton një rrëke kur përpiqet të fshijë kujtimet e djemve me shkopin e dëmtuar të Ronit, por humbet përgjithmonë kujtesën e tij.

I ndarë nga Roni, Harri hyn në Dhomën e të Fshehtave vetëm për të gjetur që Xhini dhe Tom Ridlli pa ndjenja që pretendon të jetë një kujtim i ruajtur në ditarin e tij për pesëdhjetë vitet e fundit. Tom Ridlli i tregon Harrit se emri i tij i plotë, Tom Marvolo Ridëll, mund të bëhet në anagramë "Unë jam Lordi Fluronvdekje". Tom Ridëll është në fakt emri i vërtetë i Fluronvdekjes dhe ishte ai që hapi Dhomën pesëdhjetë vjet më parë dhe e inkuadroi Hagridin. Ridlli është trashëgimtari i vërtetë i Gjarpërblertit. Duke e zotëruar Xhinin përmes ditarit të tij, Ridlli ka vazhduar atë që ai filloi pesëdhjetë vjet më parë. Besnikëria e Harrit ndaj Urtimorit në fytyrën e Ridllit thërret Feniksin e Urtimorit, Foksin, i cili arrin me Kapelën që Flet. Foksi qorron basiliskun, duke lejuar Harrin për të hequr Shpatën e Godrik Grifartit nga Kapela që Flet dhe vret krijesën. Ndonëse i helmuar për vdekje nga dhëmbët e baziliskut, lotët e shërimit të Foksit ruajnë Harrin, i cili përdor një dhëmb basiliku për të goditur ditarin e Ridllit. Ditari dhe Ridlli janë shkatërruar dhe Xhini është rikthyer.

Harri, Roni, Xhini dhe Lokharti kthehen në kështjellën kryesore dhe bashkohen me profesoreshën MekGur, Urtimorin, dhe Z. dhe znj. Uezli. Xhini, zotërimi i së cilës nga Fluronvdekja shkaktoi të gjitha ngurësimet dhe problemet gjatë rrjedhës së vitit, i është dhënë një pushim nga Urtimori. Ai arsyeton se magjistarët më të mëdhenj janë mashtruar nga Fluronvdekja më parë dhe interesohet shumë për cilësitë e ditarit që i jep Harri atij. Lusius Mallfoi fillon pas këtij takimi, duke kërkuar të dijë se pse dhe si u kthye Urtimori në shkollë. Ai shoqërohet nga Dobi, duke zbuluar familjen të cilit i është skllavëruar. Xhuxhi shtëpiak gjithashtu i siguron Harrit shenja të pashprehura në lidhje me pronësinë e ditarit: Ndërsa ishte i Tom Ridllit, ajo kishte qenë në zotërimin e Mallfoit. Ndërsa në Diagon Alli gjatë verës, Lusiusi, një ndjekës i Fluronvdekjes, kishte rrëshqitur ditarin në kazanin e Xhinit për të siguruar rihapjen e Dhomës së të Fshehtave. Harri e kthen ditarin, duke hartuar një skenar që përfshin çorapën e tij që e çliron Dobin nga punësimi i Mallfoit, duke provokuar një sulm ndaj Harrit, vetëm për Dobin që të hynte dhe ta shpëtonte atë. Studentët e ngurtësuar janë shëruar, provimet e fundvitit anulohen (shumë për hidhërimin e Hermionës), Hagridi kthehet në mes të festës së fundit, Lokharti shkarkohet nga puna e tij si profesor i Mbrojtjes Kundër Arteve Errëta dhe Harri kthehet për në Privet Drajv.

Çmimet që ka fituar ky libër Redakto

  • The New York Time Bestseller, `Zgjedhja e Botuesit` 1999,
  • Booklist, `Fitues i çmimit kombëtar të librit 1999
  • Britania e Madhe, `Libri më i mirë për të rinj ALA 1999,
  • `Fitues i çmimit Gold Medal Smarties 1999`

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto