Harry Potter dhe Guri Filozofal (muzika)

Kolona zanore për Harry Potter dhe Guri Filozofal (me titull Harry Potter dhe Guri i Magjistarit në Shtetet e Bashkuara) u publikua më 30 tetor 2001. Muzika i filmit u kompozua dhe u drejtua nga John Williams. Muzika u nominua për Muzikën Më të Mirë Origjinale në Academy Awards 74. Filmi prezanton shumë melodi specifike të karakterit (lajtmotive) që përdoren të paktën në një vazhdim gjithashtu, megjithëse shumica e melodive përdoren përsëri në Dhomën e të Fshehtave. Këto melodi përfshijnë dy melodi për Fluronvdekjen, dy melodi për Hoguortsin, një melodi për Diagon Alli, një melodi për Kuidiç, një melodi fluturuese, dy melodi miqësie dhe melodia kryesore ("Melodia e Hedvigut"). Kjo melodi kryesore mund të gjendet në të tetë filmat kryesorë Harry Potter si dhe filmin spinoff 2016 Bishat Fantastike dhe Ku Mund të Gjenden, edhe pse jo zakonisht në gjendjen e tij të pandryshuar.

Harry Potter dhe Guri Filozofal
Soundtrack album by
Realizuar30 tetor 2001
InçizuarShtator 2001 në Air Lyndhurst
Gjatësia73:35
EtiketaWarner Sunset
Nonesuch
Atlantic
John Williams chronology
A.I. Artificial Intelligence
2001
Harry Potter dhe Guri Filozofal Star Wars Episode II: Attack of the Clones
2002

Muzika u certifikua prej ari në Kanada (50,000 njësi) nga Shoqata Kanadeze e Industrisë së Muzikës më 14 dhjetor 2001.[1] Gjithashtu ishte certifikuar me ar në Japoni për 100,000 njësi nga RIAJ.[2] Në vitin 2002, kolona zanore u nominua për Muzikën Më të Mirë Origjinale në Academy Awards 74, në të cilën Williams mori pjesë në drejtimin e ceremonisë. Megjithatë, Williams humbi ndaj muzikës së Howard Shore nga filmi The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring.

Muzika u interpretua në Air Lyndhurst Studios dhe Abbey Road Studios në Londër. Ajo hyri në Billboard 200 në Nr. 48 dhe gjithashtu u rendit në Nr. 2 në Top Soundtracks Chart.[3] Në MB, albumi u rendit në numrin 19.

Lista e këngëve

Redakto
# Titulli Gjatësia
1. "Prologue"   2:12
2. "Harry's Wondrous World"   5:21
3. "The Arrival of Baby Harry"   4:25
4. "Visit to the Zoo and Letters from Hogwarts"   3:23
5. "Diagon Alley and the Gringotts Vault"   4:06
6. "Platform Nine-and-Three-Quarters and the Journey to Hogwarts"   3:14
7. "Entry into the Great Hall and the Banquet"   3:42
8. "Mr. Longbottom Flies"   3:35
9. "Hogwarts Forever! and the Moving Stairs"   3:47
10. "The Norwegian Ridgeback and a Change of Season"   2:47
11. "The Quidditch Match"   8:29
12. "Christmas at Hogwarts"   2:56
13. "The Invisibility Cloak and the Library Scene"   3:16
14. "Fluffy's Harp"   2:39
15. "In the Devil's Snare and the Flying Keys"   2:21
16. "The Chess Game"   3:49
17. "The Face of Voldemort"   6:10
18. "Leaving Hogwarts"   2:14
19. "Hedwig's Theme"   5:11
73:28

Pritja kritike

Redakto

Reagimet kritike ndaj kolonës zanore ishin pothuajse përgjithësisht pozitive, duke lavdëruar meloditë qendrore të partiturës. Sidoqoftë, disa kritikë menduan se partitura nuk kishte origjinalitet dhe i përsëriste temat e saj tepër.

Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
AllMusic     
Filmtracks     
Movie Wave     
Tracksounds     


Mbrapa skenave

Redakto

"Melodia e Hedvigut" është lajtmotivi për serinë e filmave. Shpesh e etiketuar si melodia kryesore e serisë, ajo u shfaq për herë të parë në Harry Potter dhe Guri Filozofal në këngën "Prologue". Një aranzhim koncerti me të njëjtin emër përfshihet në kreditet përfundimtare. "Melodia e Hedvigut" është futur në rezultatet e katërta deri të tetë të filmave Harry Potter, përfshirë ato në Patrick Doyle, Nicholas Hooper dhe Alexandre Desplat. Ai gjithashtu shfaqet në rezultatet e katër lojërave të fundit Harry Potter, të gjitha të kompozuara nga James Hannigan. "Melodia e Hedvigut" ka arritur një status të rëndësishëm të kulturës pop, duke u shfaqur si zile, muzikë rimorkio dhe forma të tjera të multimedias.

Pjesa Nr. 10 përfundon me "A Change of Season", megjithëse në film, ndryshimi i sezonit kishte ndodhur para se të ishte çelur Ridgeback Norvegjez.

Pjesa Nr. 18 është përfshirë gjithashtu në epilogun e Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë si një nderim për Williams dhe fundin e serisë.

Referime

Redakto
  1. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2007. Marrë më 2007-08-19.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "GOLD ALBUM 他認定作品 2002年1月度" [Gold Albums, and other certified works. January 2002 Edition] (PDF). The Record (Bulletin) (në japonisht). Chūō, Tokyo: Recording Industry Association of Japan. 508: 12. 10 mars 2002. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 janar 2014. Marrë më 22 janar 2014.
  3. ^ Trust, Gary (24 nëntor 2010). "Weekly Chart Notes: Rihanna, Gwyneth Paltrow, the Beatles". Billboard (në anglisht). Nielsen Business Media, Inc. Marrë më 25 nëntor 2010.

Lidhje të jashtme

Redakto