Universiteti Harvard (en: Harvard University) është një ndër universitetet private më të vjetra dhe më të njohura të ShBA-ve.

Universiteti Harvard
Harvard University
Latin: [Universitas Harvardiana] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)
MotojaVeritas
LlojiUniversitet privat
Themelimi1636
Studentë21,000[1]
KampusiCambridge, Massachusetts, ShBA
Faqja zyrtareHarvard.edu

Historiku Redakto

 
Halla memoriale e Harvardit

Universiteti është themeluar më 28 shtator 1636 në Kembrixh, Massachusetts, dhe ka marr emrin e themeluesit të tij Xhon Harvard. Universitetit i janë bashkuar një godinë vëzhguese e yjeve, një radio stacion dhe një shtypshkronjë botuese (H. U. Press, themeluar më 1913). Ndërsa që nga viti 1879, universitetit i është bashkuar edhe kolegji i femrave Radcliffer Colleg. Biblioteka e universitetit llogaritet të jetë një ndër më të mëdhatë në botë (rreth 8 milion vepra). Në vitin 1976 universiteti kishte rreth 19300 studentë.

Sot, kjo shkollë hynë në grupime tetë universiteteve të famshëm në ShBA. Ky grup quhet Ivy League. Konkurrimi për studime në universitetin Harvard, për shumë studentë është i vështirë. Nga ky institut për studentet e saj lëshohen edhe dokumente për studimet e tyre pas-universitare (mjeshtër) dhe doktorature (Dr.). Universiteti "Harvard", rregullisht ka afërsisht 6700 studentë dhe afër 10000 studentë që vazhdojnë studimet pasuniversitare për mjeshtër dhe doktor shkencash.

Shiko dhe këtë Redakto

Lidhje te jashtme Redakto

Burim i të dhënave Redakto

  1. ^ "Harvard at a Glance". Harvard University. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2013. Marrë më 27 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Office of Institutional Research. (2009). "Faculty". Harvard University Fact Book (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 prill 2012. Marrë më 8 mars 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) ("Unduplicated, Paid Instructional Faculty Count: 2,107. Unduplicated instructional faculty count is the most appropriate count for general reporting purposes.")