Khawlah bint al-Azwar (Arabisht: خولة بنت الأزور) ishte një grua gjatë jetës së profetit Muhammed. Khawlah ishte luftëtare muslimane, motra e Dhiraar bin Al-Azwar, luftëtar musliman dhe komandant i ushtrisë Rashidun gjatë pushtimit të muslimanëve të shekullit të 7-të. Lindi dikun në shekullin e 7-të, Khawlah ishte e njohur për udhëheqjen e saj në betejat e pushtimit musliman në pjesët e sotit që janë Siri, Jordani dhe Palestinë. Ajo luftoi me vëllain e saj Dhiraar në shumë beteja. Në ditën e katërt të betejës, ajo udhëhoqi një grup të grave kundër ushtrisë bizantine dhe u plagos gjatë luftës me një ushtarë grekë.

Jeta e hershmeRedakto

Khawlah lindi dikun në shekullin e shtatë në Arabi. Khawlah ishte vajza e një nga prijësve të fisit Bani Assad. Familja e saj ishte mesin e të parëve që e pranuan Islamin. Emri i babait të saj ishte ose Malik ose Tarik bin Ause.

Rrethimi i DamaskutRedakto

Talenti i saj u shfaq fillimisht gjatë betejë së Sanita-el-Ukab në vitin 634, që luftonte gjatë rrethimit të Damaskut, ku vëllai i tij Zirrar (ose Deraar) po udhëheqte forcat myslimane dhe u plagos dhe u burgos nga ushtria bizantine. Halid Bin Velidi e mori rolin e tij të lëvizshëm për ta shpëtuar atë. Khawlah e shoqëroi ushtrinë dhe nxitoi të tërhiqej nga bizantinët. Në armaturën e saj dhe veshjen tipike të luftëtarëve arabë ajo nuk u njoh si grua, derisa ajo u pyet nga Halid rreth identitetit të saj.

Në Betejën e Adnajinit, Khawlah i kishte shoqëruar forcat muslimane për t'i dhënë vëmendje mjekësore ushtarëve të plagosur. Pasi vëllai i saj Diraar u kap nga forcat bizantine, Khawlah mori armaturën, armët dhe marinën e një kalorësi, duke u mbështjellur me një shall të gjelbër. Ajo luftoi me batalionin bizantin, të cilët po sulmonin ushtarët muslimanë. Halid bin Velidi, udhëheqësi i forcave muslimane, urdhëroi ushtarët të ngarkonin bizantinën. Shumë nga ushtarët muslimanë mendonin se Khawlah ishte Halid derisa u shfaq Halidi. Muslimanët mundën bizantinët, të cilët ikën nga fusha e betejës. Kur Halid gjeti Khawlah, ajo u mbulua me gjak. Ai e pyeti atë për të hequr velin e saj. Pas refuzimit disa herë, Khawlah zbuloi identitetin e saj. Halid urdhëroi ushtrinë e tij për të ndjekur Bizantinët që iknin, me Khawlah që kryesonte sulmin. Pas një kërkimi, të burgosurit muslimanë u gjetën dhe u liruan.[1] Një nga komandantët e ushtrisë Rashidun, Shurahbil ibn Hasana, thuhet të ketë thënë për të se:

"Ky luftëtar lufton si Halid Bin Velidi, por jam i sigurtë se ai nuk është Halidi."

Ekpeditat tjeraRedakto

Në një betejë tjetër, Khawlah u kap pas rënies nga kali i saj. Pasi u çuan në një kamp me gra të tjera të burgosura, Khawla duhej të çohej në çadrën e kreut ndërsa ai kishte për qëllim ta përdhunonte. Në vend të kësaj, Khawlah nxiti të burgosurit e tjerë, të cilët përdorën polet e çadrës si armë dhe sulmuan rojet bizantine. Sipas El Vakidi,[2] ata arritën të vrasin tridhjetë kalorës bizantin me Khawlah duke marrë për pesë, duke përfshirë edhe Bizantin që e fyente atë.

TrashëgimiaRedakto

Shumë rrugë dhe shkolla në vendlindjen e saj, Arabinë Saudite, janë emëruar pas saj. Jordania lëshoi një vulë në nder të saj si pjesë e "Grave Arabe në Historinë".[3] Shumë qytete arabe kanë shkolla dhe institucione mbajnë emrin e Khawla Bint al-Azwar.[4] Sot, një njësi ushtarake e të gjitha grave të Irakut quhet njësia e Khawlah bint al-Azwar në nderin e Khawlah. Në Emiratet e Bashkuara Arabe, kolegji i parë ushtarak për gratë, Kolegji i Trajnimit Khawlah bint Al Azwar, gjithashtu është emëruar pas emrit të saj.[5]

ReferimetRedakto

  1. ^ Abul Husn, Ma'an (1 maj 2003). "Khawla Bint Al-Azwar: The Islamic Heroine". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "15 Important Muslim Women in History". Islamophobia Today. 12 mars 2014. Marrë më 21 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Khawla Bint Al Azwar, Warrior, Famous Arab Woman, Islam Religion Horse Animal, MNH Jordan". Raju2001. 12 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 21 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Abul Husn, Ma'an (maj 2003). "Khawla Bint Al-Azwar: The Islamic Heroine". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "In pictures: Inside the UAE's first military college for women". The National UAE. Marrë më gusht 17, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)