Haula bint Hakim ( Arabisht خولة بنت حكيم ) ishte një nga shoqërueset e Muhammedit .

Biografia Redakto

Ajo ishte e martuar me Osman bin Madhun, të dy ishin dy prej të konvertuarve më të hershëm në Islam. [1] Ajo ishte gruaja që e pyeti Pejgamberin nëse do të donte të martohej me ndonjë grua pas vdekjes së Hatixhes, pasi e donte Hatixhen shumë dhe pas pëlqimit të Profetit ajo ia përcolli mesazhin Sauda bint Zama e veja e Sakran bin Amrit dhe Ebu Bekrit për dorën e vajzës së tij Aishes për martesë.

Shih gjithashtu Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2014. Marrë më 20 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Linqe te jashtme Redakto