Osman bin Madhun ( Arabisht عثمان بن مظعون) (gjithashtu mund të shkruhet si Uthman bin Maz'un) ishte një nga shokët e Muhammedit .

BiografiaRedakto

Ai ishte i martuar me Haula bint Hakim, të dy ishin dy prej të konvertuarve më të hershëm në Islam. [1] Sipas Ibn Ishakut, ai udhëhoqi një grup myslimanësh në Abisini në migrimin e parë që disa nga muslimanët e hershëm ndërmorën të shpëtonin nga persekutimi në Mekë . [2] Ai ishte gjithashtu një kushëri i Umeje ibn Halaf .

Ekziston një transmetim që, nga përkushtimi fetar, Osman bin Madhun vendosi të përkushtohej nga lutja dhe të merrte një premtim prej dëlirësisë nga gruaja e tij. Gruaja e tij i foli Profetit Muhamed lidhur me këtë dhe Profeti e kujtoi butësisht Osmanin se ai, si Profeti, kishte gjithashtu një jetë familjare dhe se Osmani kishte një përgjegjësi ndaj familjes së tij dhe nuk duhet të adoptojë jetën e murgut si një formë e praktikës fetare . [3]

Ai vdiq në vitin e tretë pas hixhretit dhe ishte ose shoqëruesi i parë ose Muhaxhiri i parë (emigrant në Medinë) që do të varrosej në varrezat e Baki (Xhenet el-Baki) në Medinë. [4]

Shiko gjithashtuRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Hazrat Sawdah". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Two Migrations of Muslims to Abyssinia". Al-Islam.org. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2013. Marrë më 20 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Murtada Mutahhari. Sexual Ethics in Islam and the Western World. fq. 5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "History of Baqi cemetry in Medina". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)