Haxhıbektash (turqisht: Hacıbektaş), dikur Karahöyük, është një qytet dhe qark i provincës Nevşehir në rajonin e Anadollit QendrorTurqisë. Sipas regjistrimit të vitit 2000, popullsia e rrethit është 11,929 nga të cilët 5,169 jetojnë në qytetin e Hacıbektaş. [1] E vendosur në Kapadokia, distrikti mbulon një sipërfaqe prej 697 square kilometres (269 sq mi), [2] dhe lartësia mesatare është 1,250 metres (4,101 ft), me pikën më të lartë të malit Kırlangıç në 1,720 metres (5,643 ft) . Qyteti mban emrin e Haxhi Bektash Veliut, një shenjtor sufi i shekullit XIII, i cili themeloi Urdhrin Bektashi .

Panorama e Haxhibektashit

Historia Redakto

W.M. Ramsay e identifikoi qytetin si një nga vendndodhjet e mundshme të Doara, një qytet i lashtë dhe peshkopatë. Studiuesit modernë e vendosin atë diku tjetër.

Për shekuj me radhë, Haxhıbektash ka shërbyer si selia ndërkombëtare e Urdhrit Bektashi derisa Mustafa Qemal Ataturku i shpalli të jashtëligjshme të gjitha urdhrat e dervishëve në vitin 1925. Në vitin 1930, Urdhri Bektashi ngriti zyrtarisht selinë e re në Tiranë, Shqipëri.[3]

Banorë të shquar Redakto

Haxhi Bektash Veli, themeluesi i tarikatit Bektashi, jetoi në këtë zonë në shekullin XIV dhe përkujtohet me emrin aktual të qytetit dhe në një festë vjetore. Varri i tij i njohur si kompleksi Haxhibektash ndodhet afër qendrës së qytetit në ish-manastirin e tij, tani një muze, dhe është një vend pelegrinazhi për Alevitë dhe Bektashinjtë nga e gjithë Turqia dhe bota. [4]

Shiko gjithashtu Redakto

Literatura Redakto

  • Falling Rain Genomics, Inc. "Geographical information on Hacıbektaş, Turkey" (në anglisht). Marrë më 2008-04-15.
  • Kenthaber.com. "General information on Hacıbektaş, Nevşehir" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-09-28. Marrë më 2008-04-15.
  • Hacibektas.com. "Geographical and economical structure of Hacıbektaş, Nevşehir" (në turqisht). Marrë më 2008-04-15.

Referime Redakto

  1. ^ GeoHive. "Statistical information on Turkey's administrative units" (në anglisht). Marrë më 2008-04-15.
  2. ^ Statoids. "Statistical information on districts of Turkey" (në anglisht). Marrë më 2008-04-15.
  3. ^ Elsie, Robert (2019). The Albanian Bektashi: history and culture of a Dervish order in the Balkans (në anglisht). London: I.B. Tauris. ISBN 978-1-78831-569-2. OCLC 1108619669.
  4. ^ "Alevi figure Hacı Bektaş Veli commemorated in Nevşehir festival". Today's Zaman (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2013-10-20.