Rajoni i Anadollit Qendror (turqisht: İç Anadolu Bölgesi) është një rajon gjeografik i Turqisë.

Rajoni i Anadollit Qendror
İç Anadolu Bölgesi
Rajon i Turqisë
Location of Rajoni i Anadollit Qendror

NënndarjetRedakto

 • Konya Section (turqisht: Konya Bölümü)
  • Obruk Plateau (turqisht: Obruk Platosu)
  • Konya - Ereğli Vicinity (turqisht: Konya - Ereğli Çevresi)
 • Upper Sakarya Section (turqisht: Yukarı Sakarya Bölümü)
  • Ankara Area (turqisht: Ankara Yöresi)
  • Porsuk Gully (turqisht: Porsuk Oluğu)
  • Sündiken Mountain Chain Area (turqisht: Sündiken Dağları Yöresi)
  • Upper Sakarya Gully (turqisht: Yukarı Sakarya Yöresi)
 • Middle Kızılırmak Section (turqisht: Orta Kızılırmak Bölümü)
 • Upper Kızılırmak Section (turqisht: Yukarı Kızılırmak Bölümü)

EkorajonetRedakto

TokësoreRedakto

PalearcticRedakto

Rajonet Palearctic përfshijnë:   [ citimi i nevojshëm ]

Pyjet gjethegjera dhe të përzieraRedakto

[ citimi i nevojshëm ]

Pyjet halore të butaRedakto

Livadhe të buta, SavanaRedakto

Pyjet mesdhetareRedakto

ProvincatRedakto

Provincat që janë plotësisht në Rajonin Qendror të Anadollit:   [ citimi i nevojshëm ]

 • Aksaray
 • Kırıkkale
 • Kırşehir
 • Nevşehir

Provincat që janë kryesisht në Rajonin Qendror të Anadollit:   [ citimi i nevojshëm ]

 • Ankara
 • Çankırı
 • Eskişehir
 • Karaman
 • Kayseri
 • Konya
 • Sivas
 • Yozgat

Provincat që janë pjesërisht në Rajonin Qendror të Anadollit:   [ citimi i nevojshëm ]

 • Afyonkarahisar
 • Bilecik
 • Çorum
 • Erzincan

KlimaRedakto

Anadolli Qendror ka një klimë kontinentale gjysmë të thatë me verë të nxehtë, të thatë dhe dimër të ftohtë, me borë. Shumica e rajonit zakonisht ka reshje të ulëta gjatë gjithë vitit.[1]

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ "Statistik" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2011. Marrë më 5 gusht 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto

39°00′N 33°00′E / 39.000°N 33.000°E / 39.000; 33.000