Hayri Kozakçıoğlu (1938 - 23 maj 2013) ishte një shërbyes civil dhe politikan i rangut të lartë turk. Ai shërbeu si guvernator i rrethit, shef policie, guvernator i krahinës në ndarje të ndryshme administrative. Ai njihej si guvernatori i parë rajonal në gjendjen e jashtëzakonshme ("OHAL") i imponuar në provincat e Anadollit Juglindor dhe guvernator i provincës së Stambollit.

Pasi mbaroi arsimin fillor në Alaşehir, Kozakçıoğlu ndoqi shkollën e mesme AtatürkIzmir, duke mbaruar në vitin 1955. Ai u arsimua më pas në shkencat politike në Universitetin e Ankarasë ndërmjet viteve 1955-1959.[1]

Në vitin 1959, ai hyri në shërbimet e shtetit në Ministrinë e Brendshme, duke u bërë kandidat për guvernator të rrethit. Në vitin 1970, ai u ngre në pozitë si inspektor dhe më vonë u bë kryeinspektor.[1]

Pasi mori stërvitje speciale nga Scotland Yard për çështje të sigurisë,[2] ai u emërua guvernator i provincës Erzurum më 1978. Posti i tij i ardhshëm ishte zyra e shefit të policisë në provincën e Stambollit për periudhën 17 korrik 1978 - 18 dhjetor 1979.[1][3]

Kozakçıoğlu shërbeu si guvernator për tre vjet në provincën Adana dhe më pas për tre vjet e gjysmë në provincën Sakarja. Më 12 janar 1987, ai u emërua guvernator i provincës së Dijarbakër.

Me gjendjen e jashtëzakonshme të vitit 1987 mbi rajonin e Anadollisë Juglindore, Kozakçıoğlu u bë guvernatori i parë rajonal, i emëruar nga presidenti Turgut Özal. Ai mori detyrën më 19 korrik 1987.[1][4][5]

Kozakçıoğlu u emërua në 19 gusht 1991 guvernator i provincës së Stambollit, ndarja administrative më e populluar në Turqi.[1]

Më 12 mars 1995, një sulm ndaj një kafeneje në lagjen Gazi të banuar kryesisht nga alevitë në Stamboll rezultoi në vdekjen e një personi dhe njëzet e pesë njerëz u plagosën.[6][7] Ky sulm shkaktoi trazira në lagjen Gazi që zgjati për disa ditë. Njerëzit dolën në rrugë dhe policia dhe Xhandarmëria rrethuan lagjen. Më shumë se 20 njerëz vdiqën ndërsa policia qëlloi drejt turmave. Kozakçıoğlu vendosi ligjin ushtarak mbi vendet në trazira për tre ditë.

Në këtë post, ai shërbeu deri në dorëheqjen e tij më 1 nëntor 1995 për të hyrë në politikë.[1]

Pas daljes në pension të tij nga shërbimi shtetëror, Kozakçıoğlu iu bashkua Partisë të Rrugës së Vërtetë (DYP) dhe u zgjodh në parlament si deputet i Stambollit pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 1995, të mbajtura në 24 dhjetor. Në parti, ai shërbeu si nënkryetar.[4] Ai u rizgjodh për herë të dytë si deputet i Stambollit në parlament pas zgjedhjeve të përgjithshme të 1999 të mbajtura në 18 prill.[8]

Më 23 maj 2013, Kozakçıoğlu u gjet i vdekur në vilën e tij në lagjen Reshitpasha, Sarëjer, Stamboll. Ai u qëllua në anën e majtë të gjoksit të tij dhe arma u gjet afër tij. Thuhet se ai u vetëvra.[9][10]

Referime

Redakto
  1. ^ a b c d e f "Hayri Kozakçıoğlu" (në turqisht). İstanbul Valiliği. Marrë më 2012-02-19.
  2. ^ Çelik, Serdar (1995-02-24). "Turkey's Killing Machine: The Contra-Guerrilla Force" (në anglisht). Hartford. Marrë më 2012-02-19.
  3. ^ "Emniyet Müdürlerimiz" (në turqisht). İstanbul Polisi. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2012. Marrë më 7 nëntor 2019.
  4. ^ a b "Ona göre hepsi komplo". Hürriyet (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2020. Marrë më 2012-02-19.
  5. ^ Mekhon Shiloaḥ le-ḥeḳer ha-Mizraḥ ha-tikhon ṿe-Afriḳah (1989). Middle East contemporary survey (në anglisht). Vëll. 11. fq. 710. ISBN 9780813309255.
  6. ^ Unver, Hamid Akin (2015-05-22). Turkey's Kurdish Question: Discourse & Politics Since 1990 (në anglisht). Routledge. fq. 138. ISBN 9781317511335.
  7. ^ Mater, N. (2016-03-23). Voices from the Front: Turkish Soldiers on the War with the Kurdish Guerrillas (në anglisht). Springer. fq. 165. ISBN 9781403981882.
  8. ^ "1999 Genel Seçimleri" (në turqisht). Konrad. Marrë më 2012-02-19.
  9. ^ "Hayri Kozakçıoğlu intihar etti" (në turqisht). Milliyet. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2013. Marrë më 23 maj 2013.
  10. ^ "Hayri Kozakçıoğlu evinde ölü bulundu" (në turqisht). Mynet. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2013. Marrë më 23 maj 2013.