Heartless (këngë nga Kanye West)

Heartless është një këngë e realizuar nga artisti amerikan i hip-hopit, tekstshkrues dhe producent Kanye West, i lëshuar si një i vetmi i dytë nga albumi i tij i katërt në studio "808s & Heartbreak". Zemra debutoi në numrin dy në Billboard Hot 100. Kënga konsiderohet gjithashtu një nga singlot më të shitura, me mbi 5.5 milion kopje dixhitale të shitura në 2009. Kënga është kënduar nga grupi i njohur Denver The Frey, si dhe nga fituesi i American Idol 8 Chris Allen.

"Heartless"
Këngë nga Kanye West
nga albumi 808s & Heartbreak
Publikimi 4 Nëntor, 2008
Formati Shkarkimi i Muzikës, CD Single
Regjistrimi 2008
Zhanri Pop
Gjatësia 3:31
Cilësia Roc-A-Fella, Def Jam
Tekstshkrues Kanye West, Ernest Wilson, Scott Mescudi, Malik Jones
Producer Kanye West, No I.D.
Kronologjia e këngëve

"Love Lockdown"
(2008)
Heartless
(2008)
"Amazing"
(2009)

Top ListaRedakto

Табела (2008/2009) Grafika
Pozicioni
Australian Singles Chart[1] 40
Austrian Singles Chart[1] 57
Belgian Singles Chart[1] 40
Canadian Hot 100[2] 8
Danish Singles Chart[1] 18
Dutch Singles Chart[1] 20
European Hot 100 Singles[3] 36
German Singles Chart[1] 37
Irish Singles Chart[4] 10
New Zealand Singles Chart[1] 6
Swedish Singles Chart[5] 17
Swiss Singles Chart[1] 46
Turkey Top 20 Chart[6] 2
UK Singles Chart[1] 10
UK R&B Chart[nevojitet citimi] 2
U.S. Billboard Hot 100 2
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[7] 4
U.S. Billboard Hot Rap Tracks[8] 1
U.S. Billboard Pop 100[9] 4
U.S. Billboard Pop Songs[10] 4

ReferimetRedakto

  1. ^ a b c d e f g h i "Kanye West – Heartless". aCharts.us. Marrë më 2009-05-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Canadian Hot 100 peak position, billboard.com
  3. ^ "European Hot 100 Singles – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 7 shkurt 2009. Marrë më 2009-02-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
  4. ^ "Ireland – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 14 shkurt 2009. Marrë më 2009-02-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
  5. ^ "Kanye West– Heartless". HitParade.se. swedishcharts.com. Marrë më 2008-12-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Turkey Top 20 Chart Archived 5 March 2009[Date mismatch] at the Wayback Machine. Retrieved on 2009-02-16
  7. ^ "Hot R&B/Hip-Hop Songs – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2 maj 2009. Marrë më 2009-05-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
  8. ^ "Hot Rap Tracks – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2 maj 2009. Marrë më 2009-05-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
  9. ^ "Pop 100 – Heartless". Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2 maj 2009. Marrë më 2009-05-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
  10. ^ http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles