Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Heerenveen (kthjellim).


Heerenveen është një komunë në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 140.15 km² dhe popullsi 43518 banorë[1]. Heerenveen është kryeqendra e komunës.

Heerenveen
—  komuna  —
stema_figuraHeerenveen flag.svg
Pamje nga Heerenveen

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Heerenveen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°57′57″V 6°03′01″L / 52.965833°V 6.0502778°L / 52.965833; 6.0502778 (Heerenveen)Koordinatat: 52°57′57″V 6°03′01″L / 52.965833°V 6.0502778°L / 52.965833; 6.0502778 (Heerenveen)
Sipërfaqja 140,15 km2
Popullsia 43.518 banorë 1 prill 2011
Dendësia 310,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0513, 0516
Kodi Postar 8411 - 8459
Kodi statistikor 0074
Vendndodhja
Heerenveen is located in Hollandë
Heerenveen
Heerenveen
Heerenveen – harta_foto
www.heerenveen.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Friesland