Heinrich Boll ( 21 dhjetor 1917, Cologne - 16 korrik 1985 Kreuzau), ka qenë një shkrimtar gjerman. fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë.

Heinrich Böll
Heinrich Böll, më 1981
U lind më16 dhjetor 1917
Cologne, Gjermani
Vdiq më16 korrik 1985
Kreuzau, Gjermania Gjermania
KombësiaGjermane
Gjinitë letrareRomane, poezi, tregime

Ai ishte ushtar në Luftën e Dytë Botërore, i cili edhe ishte burgosur. Pastaj studioi gjuhën gjermane dhe udhëtoi nëpër Irlandë dhe Bashkimin Sovjetik. Në vitin 1947 u bashkua me "Grupin 47". Ai ishte president i PEN-ës gjermane, ndërsa nga viti 1971, edhe i PEN-shoqatës ghithëpërfshirëse. Ishte edhe ligjërues i poezisë në Frankfurt.[1]

Në vitin 1972 ai fitoi Çmimin Nobel për Letërsi.[2]

Veprat

Redakto

Romane

Redakto
 • Der Zug war pünktlich, 1949.
 • Wo warst du, Adam, 1951.
 • Und sagte kein einziges Wort, 1953.
 • Haus ohne Hüter, roman 1954.
 • Das Brot der frühen Jahre, 1954.
 • Dr. Murkes gesammeltes Schweigen und andere Satire
 • Gruppenbild mit Dame
 • Billard um halbzehn, 1959.

Në gjuhën shqipe

Redakto

Literaturë në shqip

Redakto
 • Mato, Martin " Për një natë romantike apo për një terr dantesk" f. 289-294"Haemus plus haemus " Nr 2/2013 Shtepia botuese "A.C.Haemus" Bukuresht http://en.calameo.com/read/00074617365b0acb5d562
 • Mato, Martin "Përkthimi i veprës së Heinrih Bëlit nga Robert Shvarc- i qëlluar apo i dështuar" botuar në 'Ndërkulturalizmi,shumëgjuhësia dhe politikat gjuhësore në një kontekst evropian' Nr prill2023 Tiranë ISBN 978-9928-279-81-1

Referimet

Redakto
 1. ^ Biografija na straniciHaus der Geschichte hdg.de pristupljeno 16.7.2014
 2. ^ Zvanična stranica komiteta za Nobelovu nagradunobelprize.org pristupljeno 16.7.2014

Lidhje të jashtme

Redakto