Herøy është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 135 km² dhe popullsi 8338 banorë[1].

Herøy
Fosnavaag 2005.jpg
Stema zyrtare e Herøy
Popullsia
 • Gjithsej8.338
Faqja zyrtarewww.heroy.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Herøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto