Hiroki Sakai

futbollist japonez

Hiroki Sakai (lindur më 12 prill 1990) është një futbollist japonez.

Hiroki Sakai
酒井 宏樹
Hiroki Sakai.jpg
Sakai me JaponinëKupën e Botës 2018
Të dhënat personale
Data e lindjes (1990-04-12) 12 Prill 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesKashiwa, Japoni
Gjatësia1.83 m[1]
PozicioniMbrojtës i djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualMarseille
Numri2
Karriera në rini
2003–2008Kashiwa Reysol
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2012Kashiwa Reysol51(2)
2012–2016Hannover 9692(2)
2016–Marseille68(1)
Ekipi kombëtar
2011–2012Japonia U2317(2)
2012–Japonia49(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 23 qershor 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16 nëntor 2018

KombëtarjaRedakto

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 25 ndeshje.

StatistikatRedakto

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2012 7 0
2013 7 0
2014 5 0
2015 6 0
Gjithsej 25 0

ReferimetRedakto

  1. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).

Lidhje të jashtmeRedakto