Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hole (kthjellim).


Hole është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 198 km² dhe popullsi 5199 banorë[1].

Hole
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hole (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Vik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Per R. Berger (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°2′V 10°17′L / 60.033°V 10.283°L / 60.033; 10.283 (Hole)Koordinatat: 60°2′V 10°17′L / 60.033°V 10.283°L / 60.033; 10.283 (Hole)
Sipërfaqja 198 km2
Popullsia 5.199 banorë 2004
Dendësia 26,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Holeværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0138
Vendndodhja
Vik is located in Norvegjia
Vik
Vik
Hole – harta_foto
www.hole.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Hole – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto