Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hoogeveen (kthjellim).


Hoogeveen është një komunë në provincën DrentheHolandë me sipërfaqe 129.22 km² dhe popullsi 54839 banorë[1]. Hoogeveen është kryeqendra e komunës.

Hoogeveen
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Hoogeveen.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Drenthe – stema Drenthe
Kryeqëndra Hoogeveen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°43′00″V 6°28′00″L / 52.71667°V 6.4667°L / 52.71667; 6.4667 (Hoogeveen)Koordinatat: 52°43′00″V 6°28′00″L / 52.71667°V 6.4667°L / 52.71667; 6.4667 (Hoogeveen)
Sipërfaqja 129,22 km2
Popullsia 54.839 banorë 2011
Dendësia 424,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0524, 0528
Kodi Postar 7900-7916, 7918, 7930-7931, 7933-7934, 7936
Kodi statistikor 0118
Hoogeveen is located in Hollandë
Hoogeveen
Hoogeveen
Hoogeveen – harta_foto
www.hoogeveen.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Drenthe