Hot i Ri

fshat të Shqipëri

Hoti i Ri është një fshatkomunën Rrethinatrrethin e ShkodrësShqipërisë.

Hoti i Ri

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ikanakë nga Traboini i Hotit pas përcaktimit të kufijve dhe fatkeqësisë së mbetjes të trevave shqiptare në territorin e Malit të Zi, u vendosën në afërsi të Shkodrës duke formuar fshatin e Hotit të Ri.[1]

DemografiaRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Elsie, Robert (2015). The Tribes of Albania: History, Society and Culture. I.B.Tauris. fq. 57. ISBN 978-1-78453-401-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)