Informatat e filmit
{{{FOTO}}}
Titulli shqip: Hoteli Ruanda
Titulli origjinal: Hotel Rwanda
Shteti i prodhimit: Afrika Jugore
Britania e Madhe
Italia
Kanada
Viti i prodhimit: 2004
Gjatja (PAL-DVD): 121 minuta
Gjuha origjinale: Angleze
Studio:
Zhanri: dramë
Premiera (Kino/Video): 11 shtator 2004
Për moshën: 12
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: 17'500'000 $
Fitimi: 35'400'000 $
Realizues teknik
Regjia: Terry George
Autori: Keir Pearson,
Terry George
Producenti: Scott Kroopf,
William Teitler
Kompozitori: Andrea Gerra,
Rupert Gregson-Williams
Kamermani: Robert Fraisse
Prerja: Naomi Geraghty
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)

Shiko edhe Mirënjohjet


Hoteli Ruanda (org. Hotel Rwanda) është një film artistik dramatik i metrazhit të gjatë (121min.) si produkt i bashkpunimit të katër vendeve: Afrika Jugore, Britania e Madhe, Italia dhe Kanada, më 2004. Filmi është xhiruar në gjuhën angleze dhe është menaxhuar nga Lions Gate Films, United Artists. Premiera e filmit ka qenë më 11 shtator 2004.

"Hoteli Ruanda" është një dram e ekranizuar dhe është paraparë për moshën mbi 12 vjeçare. Në rolet kryesore paraqiten Don Cheadle si Paul Rusesabagina, Nick Nolte si Kolonel Oliveri dhe aktorja Sophie Okonedo si Tatiana Rusesabagina.

Buxheti që producentët Nicolas Meyer dhe Izidore Codron kanë pasur kapte shumën prej 17 milion dollarëve. Regjin e filmit "Hoteli Ruanda" e ka bërë regjisori Terry George në bazë të librit të autorëve Keir Pearson dhe Terry George. Muzikën e filmit e kanë përgatitur Andrea Gerra dhe Rupert Gregson-Williams ndërsa udhëheqës i ekipit të kameramanëve ka qenë kameramani Robert Fraisse dhe prerjen e ka bërë Naomi Geraghty

PërmbajtjaRedakto

Filmi është ekranizuar në bazë të ngjarjeve të vërteta historike në Hotelin e Mille Collines-it në Kigali, ku gjatë kohës pastrimeve etnike ndaj popullit Tutsi në pranveren e vitit 1994-ër ishin myllur 1268 njerzë të cilët kanë shpëtuar nga vdekja e sigurt.

Në qendër të filmit gjendet Paul Rusesabagina dhe peripetit e familjes së tij dhe në anën tjetër në prapavijë vijnë në shprehje pa aftësia e OKB-së e cila edhe e lejoi pastrimin etnik dhe gjenocidin. Skenat e përgjakshme të ngjarjes nuk paraqiten por ato bëhen të kuptueshme nga skenat me Milic dhe në paraqitjet e Radio-Televizionit të Mille Collines-it.

MirënjohjetRedakto

Deri më tani filmi ka fituar çmimin "Cinema for Peace Award" dhe anëtarët e ekipit realizues aktori Don Cheadle për aktori më i mirë, Sophie Okonedo aktorja dytësore më e mira dhe autorët e dramës Keir Pearson dhe Terry George për Librin orgjinal më të mirë. Në festivalin e filmit Berlinale 2005 ishte pa konkurencë. Po ashtu Hoteli Ruanda ka qenë i nominuar për çmimin "Golden Globe - 2004" në kategorin Filmi më i mirë dramatik i vitit 2004.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.